Rok 2019 bol veľkým rokom pre Teslu. Spoločnosť významne zvýšila produkciu a priniesla niekoľko nových produktov. V roku 2020 automobilka prinesie na trh niekoľko nových produktov, plus niekoľko ďalších noviniek.

Tu je 5 vecí, ktoré Tesla prinesie na trh v roku 2020.

  1. Tesla Model Y

Model Y bude modelom, ktorý sa dostane na trh najrýchlejšie od odhalenia. Elektrický crossover bol odhalený v marci 2019 a Tesla plánuje dodanie v polovici roku 2020. To znamená, že samotná výroba začne začiatkom roka 2020, čo je menej ako rok potom, čo bol Model Y odhalený.

Pri odhalení začiatkom tohto roka získal nový model rôzne reakcie. Niektorí si myslia, že to nie je nič viac ako väčší Model 3, zatiaľ čo iní si myslia, že je to presne to, čo ľudia chcú. Trh s kompaktnými SUV je veľmi populárny a niekoľko automobiliek už spustilo vlastné elektrické SUV. Model Y bude prvým CUV od Tesly a ak bol úspech Model 3 na trhu stredne veľkých sedanov nejakým naznačením, spoločnosť má s Modelom Y potenciál prevziať i tento trh.

Nedávno sa objavila správa, že Tesla požiadala dodávateľov, aby akcelerovali doručenie súčiastok pre Model Y. Vozidlo začína na cene 48-tisíc dolárov (42 954 eur) s verziou s dlhým dojazdom, ktorý bude mať dojazd 300 míľ (482 km). Verzia s dvojitým motorom a pohonom na všetky kolesá bude stáť extra 4-tisíc dolárov (3579 eur).

2. Vylepšená Tesla Model S s verziou Plaid

Po prvýkrát sme o novom interiéri Modelu S a Modelu X počuli v lete 2018 a pôvodne bol určený na tento rok. Tesla sa však sústredila na zlepšenie produkcie Modelu 3 a prípravu na produkciu Modelu Y. Tento projekt tak posunula na vedľajšiu kolaj a programy pre Model S a Model X sa stali menej dôležitejšími, no stále veríme, že Tesla splní svoje plány.

Automobilka taktiež pracuje na predstavenie verzie “Plaid” s tromi motormi a veríme, že Tesla plánuje vydať obe vylepšenia výkonu a nový interiér v rovnakom čase. Tipujeme, že to bude niekedy na konci leta 2020.

Plaid

3. Tesla Semi

Keď Tesla odhalila elektrický nákladiak Semi v roku 2017, automobilka oznámila, že ho privedie na trh v roku 2019. Spoločnosť odvtedy posunula uvedenie na trh, hoci prijala množstvo rezervácii s depozitom v hodnotách medzi 5-tisíc (4474 eur) a 20-tisíc dolárov (17 897 eur).

Začiatkom tohto roka Tesla povedala, že plánuje produkciu elektrického nákladiaka s obmedzeným počtom v roku 2020. Automobilka ešte nepotvrdila miesto produkcie pre Tesla Semi. Objavili sa správy, že produkcia začne v Gigafactory 1 v Nevade.

To bude aspoň platiť pre pohon, ktorý sa pre všetky modely vyrába práve v Gigafactory 1. Sú však aj správy, že Tesla uzavrela partnerstvo s externým výrobcom, ktorý bude vyrábať karosériu pre Semi. Elon Musk tvrdí, že spoločnosť plánuje vyrábať 10-tisíc elektrických nákladiakov ročne.

Počas posledných dvoch rokov Tesla prijímala rezervácie pre elektrický nákladiak a tvrdí, že produkčné verzie budú mať dojad 300 (482 km) a 500 míľ (804 km), ktoré budú stáť 150-tisíc dolárov (134-tisíc eur) a 180-tisíc dolárov (161-tisíc eur).

Musk však povedal, že spoločnosť našla príležitosti pre rozšírenie dojazdu počas testovania, a že produkčná verzia Tesla Semi bude mať až 600 míľ (965 km) dojazdu.

Tesla Semi

4. Nová batéria Tesly

Začiatkom roka sa Musk vyjadril, že Tesla vyrobila Model 3 s dojazdom komerčného nákladiaka s dojazdom 1 milióna míľ (1,6 milióna km). Všetko naznačuje, že Tesla nielenže vyvíja novú batériu pre externých výrobcov, ale taktiež ju bude vyrábať sama.

Počas posledného roka automobilka odkúpila niekoľko spoločností so skúsenosťou vyrábať batérie, alebo batériové príslušenstvo. Očakáva sa, že spoločnosť prinesie na trh novú batériu v prvej polovici 2020 na plánovanom evente “Battery and Powertrain Investor Day”.

5. Tesla App Store

Hoci Tesla oficiálne neoznámila na tomto fronte nič, očakáva sa, že vytvorí vlastnú platformu pre aplikácie, na ktorej umožní developerom vydávať aplikácie a hry pre vozidlá Tesly. Odkedy Tesla spustila Model S v roku 2012, automobilka hovorila o vydaní súpravy na vývoj softvéru (SDK) na vytvorenie ekosystému pre aplikácie.

Automobilka odvtedy vytvorila neoficiálne API, ktoré umožňuje niekoľko základných aplikácii od externých vývojárov, no nie je to oficiálna súprava na vývoj softvéru. Tento rok Musk tvrdí, že Tesla by mohla spustiiť platformu pre aplikácie a hry, ako letka rastie a bude rásť v roku 2020.

Bonus: Tesla Roadster?

Oficiálne má ďalšia generácia Tesla Roadster prísť na trh v roku 2020, no Musk znížil očakávania v jeho posledných komentároch. Boli by sme prekvapení, ak by Roadster vošiel do produkcie v roku 2020, no možno uvidíme Teslu urobiť niekoľko zaujímavých vecí s aktualizovaným prototypom v roku 2020.

2020

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here