6 najlepších elektromobilov, ktoré si môžete kúpiť

Postupom času sa elektromobily stávajú dostupnejšie a ich technológie čím ďalej lepšie a lepšie. Dnes je na trhu veľké množstvo elektrických aut, motoriek a nesmieme zabudnúť ani na športové autá, ktoré budú čoskoro tiež na trhu. Pripravili sme si pre vás šesť tých najlepších elektromobilov, ktoré majú udaný maximálny dojazd bez použitia kúrenia/klimatizácie a za pokojnej jazdy s ľahkou nohou.

Tesla Model S

Dojazd: až 400 km

Cena: od 92 506 Eur

Tento model je známi asi všetkým, ktorí kedy o nejakom elektromobile počuli. Je to slávna Tesla, ktorá prerazila cestu elektromobilom. Model S je stále online a po nehode nahlási svoju pozíciu aj to, aké diely sú poškodené. Zo skladu sa následne vyskladnia potrebné diely na opravu a opravár sa vydáva na cestu k autu. Pokiaľ sa vám vybije batéria a k zásuvke to už nemáte ďaleko, tak môžete zavolať centrálu o odomknutie rezervnej kapacity a na miesto dôjsť. Rezerva je uzamknutá preto, že batérie nemajú radi úplné vybitie. Plné nabitie potom firma sľubuje u svojich nabíjacích staníc, kde sa batérie dajú nabiť za dvadsať minút.

Model S má vďaka absencii motoru priestor, tak pod zadnou, ako aj prednou kapotou. Zaujímavosťou je, že v zadnom kufri za príplatok nájdete dve núdzové sedadlá pre deti do 36kg a výšky do 140cm. Sedadlá sú otočené protismeru jazdy. Auto má dĺžku 5 metrov a váži 2239kg. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 250 km/h a výkon je 416 hp (310 kW).

Tesla Model S
Tesla Model S

Nissan Leaf

Dojazd: až 250 km

Cena: od 27 752 Eur

Tento elektromobil je najpredávanejším autom na svete, ktorého sa predalo okolo 220 000 kusov. Na svoju 30kWh batériu ponúka osem rokov záruky (slabšie 24kWh má päťročnú). Pri použití nabíjačky so silou 50kW sa akumulátor na 80% nabije za polhodiny. Od zahájenia predaja Leafu musel Nissan vymeniť batériu len u troch aut, čo je skvelé. Naviac sa pri taxíkoch po piatich rokoch prevádzky ukázalo, že batéria stratila len 8% kapacity batérie.

Výkon je 80kW a točivý moment je 254 N.m. Nie je to dnes síce nič oslnivé, ale v tom dobrom priemere auto určite je. Toto vozidlo naviac získalo 5 hviezd od organizácie Euro NCAP, ktorá crashtestami testuje všetky automobily predávané v Európe.

Nissan Leaf
Nissan Leaf

BMW i3 

Dojazd: až 190 km

Cena: od 33 302 Eur

Nemecké automobilky sú medzi tými poslednými, ktoré vstúpili na trh elektromobilov, ale vďaka tomu mohli svoje projekty viac prepracovať ako konkurencia. BMW i3 využíva technológiu uhlíkových vlákien.

i3 má štvormiestnu karosériu, ktorá meria štyri metre a celá váži okolo 1250kg. V kufri má 260 litrov a po zložení zadných sedadiel až 1100 litrov. Elektromotor má výkon 125 kW a točivý moment 250 N.m. s pohonom vzadu. Nabíjať sa dá aj doma, ale na 80% kapacity sa dostanete za osem hodín. Z 0 na 100km/h sa vozidlo dostane za 7,2 sekundy, pričom rýchlosť je obmedzená na 150km/h.

BMW i3
BMW i3

Mercedes-Benz B Electric Drive

Dojazd: až 230 km

Cena: od 37 742 Eur

 Kompaktné MPV pre vývoj elektrickej verzie využil pomocou americkej automobilky Tesla, ktorá preň vyvinula elektropohon. Na kvalite zvezenia aj dojazdu je to poznať. Má bohatú príplatkovú výbavu ako napríklad akustické varovanie chodcov v nízkych rýchlostiach alebo aktívny parkovací tempomat,…

Výkon tohto elektromobilu je 132kW a točivý moment 340 N.m. Z 0 na 100km/h zrýchli za 7,9 sekundy, Maximálna rýchlosť je obmedzená na 160km/h. Batéria s kapacitou 28 kWh sú uložené pod podlahou. Zvýšiť dojazd sa dá dokúpením rekuperačného brzdového systému fungujúcom na báze radaru.

Mercedes B Electric
Mercedes B Electric

Volkswagen e-Golf

Dojazd: až 190 km

Cena: od 34 445 Eur

Golf je auto, ktoré si môžete kúpiť s akýmkoľvek motorom. Či už na benzín, naftu, CNG, ako plug-in hybrid alebo čistý elektromobil. Elektrický Golf môžete rozoznať aj podľa karosérie, ktorá bola upravená tak, aby bola aerodynamickejšia. Výsledkom je súčiniteľ aerodynamického odporu s hodnotou 0,281. Upravená bola predná časť vozu a dostal tiež aerodynamické hliníkové kolesá.

Elektrický motor produkuje výkon 85 kW a točivý moment 270 N.m. Zrýchlenie z 0 na 100km/h má za 10,4 sekundy, čo nie je slávne, ale pri elektromobiloch to nie je dôležité. Akumulátor je schopný sa celkom nabiť za 5 hodín a rýchlonabíjačka dobu nabíjania skráti na 45 minút. Záruka na batérie je osem rokov alebo prejdení 160 tisíc kilometrov.

VW e-Golf
VW e-Golf

Tesla Model X

Dojazd: až 400 km

Cena: od 111 008 Eur

Vozidlo ponúka až sedem miest a množstvo úložného priestoru, ktorý nájdete pod prednou aj zadnou kapotou. Zaujímavosťou je jeho otváranie zadných dverí, ktoré sa otvárajú do vrchu (potrebujú len 30 cm miesta vedľa vozidla) a zadný spoiler, ktorý sa automaticky vysúva pri rýchlosti 72km/h.

Zrýchlenie tohto SUV z 0 na 100km/h je 3,8 sekundy a jeho aerodynamický koeficient činí 0,24. Obe hodnoty sú úžasné, vzhľadom k tomu, že hmotnosť tohto „drobčeka“ je až 2 268kg. Silnejšia verzia modelu X má predný elektromotor s výkonom 190 kW 330Nm a zadný potom 370kW s točivým momentom 600Nm. Kapacita batérii je 90kWh.

Tsla Model X
Tsla Model X

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here