To čo sa pôvodne odhadovalo mesiac, nakoniec trvalo 3 minúty a 41 sekúnd. Za ten čas boli podané žiadosti o dotácie na vozidlá s alternatívnym pohonom v hodnote 5 miliónov eur. Teda, 6 miliónov, nakoľko Ministerstvo hospodárstva pridalo extra milión vzhľadom na vysoký dopyt.

Celkovo tak bude môcť na cestách jazdiť 689 elektromobilov a 97 plug-in hybridov. Elektrické autá tak jasne prevalcovali hybridy, kedy tvorili cez 87 % všetkých žiadostí. Sú na to jednoznačné dôvody. Nové elektromobily stoja menej ako niektoré plug-in hybridy a majú taktiež vyššiu dotáciu – 8000 namiesto 5000 eur.

Do procesu sa zapojilo 375 súkromných osôb a 410 právnických osôb. Oba subjekty mohli získať dotáciu na vozidlo s alternatívnym pohonom s maximálnou cenou 50-tisíc eur vrátane DPH. O dotáciu sa taktiež uchádza aj 33 nákladných elektrických áut a 3 nákladiaky s hybridným pohonom.

Uchádzači o dotáciu budú kontaktovaní administrátorom – pracovníkom SIEA, od ktorého získajú informácie o ďalšom postupe na oficiálne podanie skompletizovanej žiadosti. Tí, ktorí splnili určené podmienky  budú kontaktovaní do konca januára 2020 s predvyplnenou žiadosťou. K nej žiadatelia priložia všetky potrebné prílohy a budú mať 40 dní na odoslanie.

Konkrétne vozidlá si úspešní žiadatelia budú môcť zakúpiť po oficiálnom podaní kompletnej žiadosti. Tie sú ďalej posunuté komisii zriadenej Ministerstvom hospodárstva SR. Po schválení žiadosti môžu úspešní žiadatelia podpísať zmluvu o poskytnutí dotácie.

Záujemcovia budú mať od právoplatnosti zmluvy 1 rok čas na to, aby si kúpili vozidlo. Po odoslaní faktúry im bude dotácia poskytnutá. Vozidlá bude možné kúpiť aj na spotrebný úver, nie však na lízing. Takto chce ministerstvo zabrániť prípadným špekulantom s dotáciami.

Niečo také zrejme čakal zrejme len málokto. Najrýchlejší slovenskí šoféri a šoférky nedali ostatným šancu. Jediná škoda je, že ministerstvo v súčasnosti nerozmýšľa o navýšení objemu financií pre dotácie. Čo už, budeme si musieť počkať na ďalšiu výzvu.

dotácie

zdroj fotografií: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here