Ani sme sa nenazdali a opäť tu je koniec roka. Bol to rok ako každý iný, s 365 dňami na to, aby štát, súkromné firmy a občania ukázali svoj záujem o elektromobily. Nebudeme vás dlho napínať, môžeme povedať, že to bol úspešný rok pre elektromobily, s viac pozitívami ako negatívami. Pozrime sa teda na 4 pozitíva a 1 negatívum, ktoré tento rok sprevádzali elektromobily na Slovensku.

Jedno negatívum: Nevyčerpané dotácie

Začnime najprv s tým „zlým“. V júni prišla Pravda priniesla menej pozitívnu správu ohľadom dopytu Slovákov po elektromobiloch a hybridoch. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ďalej ZAP) sa zistilo, že Slováci nevyužili všetky dotácie, ktoré boli určené na kúpu týchto vozidiel.

Ešte v roku 2016 Ministerstvo hospodárstva a ZAP vyčlenili na podporu rozšírenia elektromobilov na Slovensku 5,22 milióna eur. Z tejto čiastky sa využilo na 769 vozidiel približne ¾ financií. Je to veľa? Je to málo? Náš osobný názor je taký, že to nie je hrozné.

Elektromobily stále stoja o niečo viac ako bežné autá so spaľovacím motorom. Ich dojazd už je síce konkurencieschopný bežným automobilom, no chýba poriadna nabíjacia infraštruktúra a ich dojazd v chladnom počasí sa znižuje. A nie všetci vedia o tom, že náklady na údržbu sú nižšie ako pri bežnom aute.

Toto všetko sú problémy, ktoré trápia každú krajinu, nielen Slovensko. Pri uvážení týchto faktorov spolu s tým, že priemerná mzda je oproti západným krajinám stále veľmi nízka nakoniec 75 % vyčerpanie všetkých dotácii nevyzerá tak hrozne.

A ako sa dozviete o pár riadkov nižšie, štát má ďalšie plány pre elektromobily.

zdroj fotografie: greencarreports.com

Prvé pozitívum: Nový akčný plán pre podporu elektromobilov

Štát nezanevrel nad elektromobilmi a rozhodol sa vytvoriť nový program pre podporu vozidiel s elektrickým pohonom (vrátane hybridov). Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz pre TouchIT prezradil, že pre elektromobily sa chystá niekoľko noviniek.

V návrhu akčného plánu sa píše o podobných výhodách, ktoré môžeme vidieť v Nórsku. Elektrické autá a hybridy budú môcť využívať jazdné pruhy pre autobusy a taxíky, vstúpiť do špeciálnych nízko emisných zón v Bratislave a Košiciach a parkovať na miestach, kde bežné autá parkovať nemôžu. Okrem toho budú mať špeciálne farebné značky, aby boli ľahko odlíšiteľné.

Ďalej sa opäť využijú dotácie na elektromobil spolu s rozšírením 120 rýchlych nabíjacích sietí. Tieto nabíjačky však budú určené iba pre verejný sektor.

Hoci tento nový akčný plán nie je zatiaľ schválený, očakáva sa, že by mal prejsť schválením bez problémov. Má sa tak stať najneskôr na začiatku nového roka.

Pre zaujímavosť, Hospodárske Noviny priniesli správu o tom, že ministerstvo hospodárstva odhaduje, že do roku 2030 bude na Slovensku spolu 35-tisíc elektromobilov a plug-in hybridov.

zdroj fotografie: 3blmedia.com

Druhé pozitívum: Množstvo nových nabíjačiek

Ako bolo spomenuté vyššie, nedostatočná infraštruktúra je jedným z dôvodov, prečo sa elektromobily ešte tak nerozširujú. Tento problém sa však aktívne rieši vďaka niekoľkým subjektom.

Spoločnosť GreenWay, ktorá je významným hráčom na trhu nabíjačiek na Slovensku, má veľkolepé plány strednú a východnú Európu. V októbri Trend priniesol správu o tom, že sa spoločnosť rozhodla preinvestovať v regióne 34 miliónov eur, pričom väčšina z týchto peňazí pôjde do výstavby viac ako 850 nových nabíjacích staníc. Koľko z nich sa umiestni na Slovensku sa zatiaľ nevie. Ešte v júni však spoločnosť spustila dve nové nabíjacie stanice v Prešove, pričom nabíjanie bolo na oboch nabíjačkách dočasne zdarma.

Hypermarketový reťazec Billa nie je zrovna spoločnosťou, od ktorej by ste čakali, že sa bude zameriavať na vytváranie nabíjacích staníc. Nuž, zdanie však klame a doposiaľ na Slovensku vybudovala 7 nabíjacích staníc (z toho päť tento rok), pričom v pláne sú ďalšie. Tie sú rozmiestnené nasledovne:

  • v Bratislave na Bajkalskej ulici,
  • v Žiari nad Hronom na ulici Andreja Kmeťa,
  • v Záhorskej Bystrici,
  • vo Veľkom Mederi,
  • v Senci,
  • v Galante,
  • v Malackách.

Image may contain: car and outdoor

zdroj fotografie: Facebook/Billa Slovensko

Billa však nie je  jediná obchodná spoločnosť, ktorá má na svojom konte nabíjacie stanice. Lidl má doposiaľ tri nabíjačky a pred Tescom sa dajú nájsť ďalšie tri, hoci v prípade Tesca je ich prevádzkovateľom spoločnosť Grenway. Ďalšie nabíjacie stanice chystá taktiež zelený panáčik od Alza (6), no suverénne najviac ich bude mať McDonald (18). Čerpacia sieť Shell zas pripravuje na svojich čerpacích staniciach ultra rýchle nabíjačky Ionity.

Žiari nad Hronom okrem Billy zriadila nabíjaciu stanicu pred mestským úradom aj miestna samospráva za účelom nabíjať nový policajný elektromobil.

Tento rok sme sa taktiež dočkali prvej ultrarýchlej nabíjačky, ktorá bola vybudovaná na čerpacej stanici Slovnaft Zvolen – Budča v smere do Banskej Bystrice. Túto správu priniesol web EnergiePortal. Nabíjaciu stanicu vybudovala Západoslovenská energetika v rámci projektu NEXT-E, spolufinancovaného z fondu CEF Európskej únie. Táto konkrétna stanica má oproti klasickým rýchlonabíjacím staniciam až sedemnásobne vyšší výkon a je schopná dobiť 400 km za 15 minút.

Najznámejšia elektromobilka Tesla vo svojich plánoch počíta taktiež so Slovenskom. Elon Musk sa len pred pár dňami vyjadril, že nabíjacie stanice Supercharger pokryjú 100 % Európy, od Írska až po Kyjev. Zahrnutie Ukrajiny môže znamenať, že novej nabíjačky sa dočkáme aj na území našej krajiny.

Tretie pozitívum: Prvá slovenská spoločnosť na výrobu nabíjacích staníc

Slovensko má tento rok i prvé dve spoločnosti, ktoré sú zamerané na výrobu elektrických nabíjačiek. Portál Dnes24 priniesol informáciu o tom, že spoločnosti MSM eMobility a Vývoj Martin začali v Dubnici nad Váhom vyrábať nabíjacie stanice pre elektromobily. Ich plánom je v rámci štyroch rokov vyrobiť okolo 1200 nabíjacích staníc. Pre zaujímavosť, ich najväčšími zákazníkmi sú maďarské obchodné reťazce, ktoré sú na základe zákona povinní prevádzkovať na parkoviskách pri hypermarketoch nabíjacie stanice.

technology car wheel vehicle steering wheel energy bumper current battery electric power generation charge electric car city car automobile make automotive exterior automotive design battery charge

ilustračné foto, zdroj: pxhere.com

Štvrté pozitívum: Carsharing s elektromobilmi vyrobenými na Slovensku

V metropole východu sa pripravuje systém zdieľania elektromobilov SHARE’NGO. Platformu spolu s vozidlami zabezpečí slovenský zástupca čínskej automobilky ZhiDou. Čo je na tomto ešte zaujímavejšie, elektromobily možno budú vyrábané na Slovensku, na koľko automobilka uvažuje nad vybudovaním svojej továrne na východe Slovenska.

https://www.facebook.com/sharengoslovakia/videos/1159811107516842/

Tento rok opäť najlepším

Aj tento rok môžeme povedať, že to bolo najlepších 12 mesiacov pre elektromobily, či už na Slovensku alebo celosvetovo. A hoci ich rozšírenie je stále minimálne, ako ste si mohli prečítať, je veľa dôvodov na úsmev.

Dôvod na úsmev máme aj my, keďže záujem o elektromobily stále rastie a čoraz viac ľudí číta naše každodenné články o elektromobiloch. Týmto sa vám, každému čitateľovi chceme srdečne poďakovať za každé jedno prečítanie našich článkov. Aj v roku 2019 budeme naďalej sledovať informácie ohľadom elektromobilov, či už globálne alebo lokálne a prinášať vám najzaujímavejšie správy zo sveta elektrických áut.

zdroj fotografie: nextgreencar.com
zdroj titulnej fotografie: govtech.com/maxpixel.net

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here