Opäť sme sa dostali ku koncu roka 2019, tak sa pozrime na to najdôležitejšie ohľadom elektromobilov v rámci Slovenska. Rozhodli sme sa vybrať 5 najdôležitejších udalostí, ktoré ovplyvnili elektromobilitu v našej krajine.

Dotácie na elektromobily sa vyčerpali za menej ako 5 minút

To čo sa pôvodne odhadovalo mesiac, nakoniec trvalo 3 minúty a 41 sekúnd. Za ten čas boli podané žiadosti o dotácie na vozidlá s alternatívnym pohonom v hodnote 5 miliónov eur. Teda, 6 miliónov, nakoľko Ministerstvo hospodárstva pridalo extra milión vzhľadom na vysoký dopyt.

Celkovo tak za dotácie rozdané v roku 2019 bude môcť na cestách jazdiť 689 elektromobilov a 97 plug-in hybridov. Elektrické autá tak jasne prevalcovali hybridy, kedy tvorili cez 87 % všetkých žiadostí. Sú na to jednoznačné dôvody. Nové elektromobily stoja menej ako niektoré plug-in hybridy a majú taktiež vyššiu dotáciu – 8000 namiesto 5000 eur.

zdroj fotografie: unsplash.cm

Niektorí majitelia budov budú mať povinnosť povinne postaviť nabíjacie stanice

V parlamente bola schválená novela zákona o energetickej hospodárnosti budov. Tá bola pripravená ministerstvom dopravy. Každý vlastník budovy, či už novej alebo významne obnovenej budovy, ktorá má viac ako 10 parkovacích miest, alebo ide o nebytovú budovu s viac ako 20 parkovacími miestami, bude musieť od 1. januára 2025 povinne zabezpečiť nabíjacie stanice elektrických vozidiel a infraštruktúru vedenia.

budov

zdroj fotografie: unsplash.com

V roku 2020 sa začnú na Slovensku vyrábať batérie

Slovenská skupina InoBat a americká energetická a technologická firma Wildcat Discovery Technologies vybudujú na Slovensku spolu továreň na výrobu batérii do elektromobilov za 100 milión eur. Cieľom bude podporiť budúce potreby európskych automobiliek. Konštrukcia výrobnej linky s 100 MWh, ktorá je schopná vyprodukovať 1500 batérii ročne, by mala začať v prvej polovici roku 2020, pričom distribúcia začne koncom roka 2021.

zdroj fotografie: net-dna.com

Slovenská spoločnosť AgeVolt má vlastný systém nabíjania pre elektrické autá

Univerzálny, ekonomický, inteligentný, efektívny a výnosný. Takto popisuje AgeVolt svoj systém na svojej webstránke. Je ideálny pre každú budovu, či už ide o rodinný dom, alebo biznis centrum. V porovnaní s klasickou nabíjačkou nepotrebuje meniť ističe a navyšovať rezervovanú kapacitu, čím dokáže ušetriť náklady v hodnote stoviek eur.

agevolt

zdroj fotografie: threatpost.com

ZSE v bratislavskom Auparku spustilo 2. super rýchlu nabíjačku s 350 kW

Ide o typ UFC,  tzv. ultra-fast charger (ultra rýchla nabíjacia stanica). Po prvýkrát bola na Slovensku predstavená minulý rok v Budči.  ZSE Drive v novembri spustila v Auparku nabíjací hybridný hub. V garáži tak pribudlo nabíjanie v podobe 4x Wallbox a 2x super nabíjačky UFC 350 kW. ZSE vidí v takomto zložení potenciál, keďže dokáže obslúžiť naraz niekoľko elektrických áut. Taktiež kombinuje UFC a bežné nabíjacie stojany.

Rok 2019 bol dobrý rok pre elektromobily na Slovensku

Záujem o elektromobily stále rastie a elektromobily sú čoraz viac rozšírenejšie v našej krajine. Týmto sa chceme poďakovať vám, čitateľom, za každé jedno prečítanie našich článkov. Aj v roku 2020 budeme naďalej sledovať informácie ohľadom elektromobilov, či už globálne alebo lokálne a prinášať vám najzaujímavejšie správy zo sveta elektrických áut.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here