Audi e-tron je prvým elektromobilom ďalšej generácie, ktoré spúšťa ofenzívu Volkswagen Group. Spoločnosť pozvala reportérov pre prvú oficiálnu mediálnu jazdu, aby získali prvý dojem z elektrického SUV a toto sú ich dojmy.

Audi pozvalo reportérov až do Abu Dhabi v Spojených Arabských Emirátoch, aby otestovali e-tron. O šoférovaní v Abu Dhabi sa toho veľa nevie, zvedavosť ohľadom výkonu e-tron teda bola na mieste.

Zistilo sa, že krajina má krásne a dobre udržované cesty s veľmi malou premávkou mimo centra. Audi e-tron bolo vyzdvihnuté v meste Masdar City, čo je osídlenie kompletne poháňané obnoviteľnou energiou mimo Abu Dhabi.

Elektromobil spravil dobrý dojem už pri spustení v San Franciscu, teraz už však na reálnej ceste je ešte viac pôsobivejšie.

Proporcie sú takmer perfektné pre tento segment a Audi neurobilo chybu so zvolením tradičného dizajnu elektromobilov. Práveže vytvorili najlepšie vyzerajúce SUV, ktoré mohli a zhodou okolností je elektrické, čo je novinkou u ustálenej automobilky.

Čo sa týka interiéru, je priestranný pre veľkosť so štedrým priestorom pre hlavu na predných i zadných sedadlách.

Kabína je identická pre vozidlá Audi poslednej generácie okrem obrazoviek, ktoré sú umiestnené vo vnútri dverách pre virtuálne bočné zrkadlá. O nich trochu neskôr.

Audi do Abu Dhabi priviezlo prvé európske vozidlá, ktoré sú trochu odlišné od verzií dostupných v USA.

Ak sa interiér porovná s vozidlami Tesly, e-tron ho má viac prehustený, rovnako ako iné autá v SUV segmente. Je to zrejme niečo, na čo sú vodiči zvyknutí.

Audi e-tron: jazda

Po rýchlej prehliadke auta sa prešlo k jazde, ktorá prebehla na diaľniciach medzi Abu Dhabi a Al Ain. Jazda na diaľnici v e-tron bola „pohodlne nudná“, čo by aj mala byť. Kabína je extrémne tichá, čo jazdu zlepšilo.

Najnovšie asistenčné funkcie Audi, vrátane adaptívneho tempomatu a automatického riadenia sú dostupné v e-tron a sú počas jazdy kompetentné. Schopnosti sú podobné ako pri autopilote Tesly. Treba však poznamenať, že podmienky boli ideálne s jasne viditeľnými značkami takmer kdekoľvek v Abu Dhabi.

V testovanej verzii bolo potrebné aplikovať malý krútiaci moment na volant, aby systém odhalil, že ho šofér drží. Avšak Matthew Mostafaei, programový manažér Audi e-tron povedal, že americká verzia bude mať pokročilejší senzor, ktorý bude schopný jednoducho zistiť, či šofér drží volant. To by bolo vítané zlepšenie. Uvidíme, aké budú recenzie v USA.

Čo sa týka volantu, zatáčanie bolo responzívne a Audi ponúka niekoľko rôznych jazdných modelov. Jednu z prvých vecí, ktorú si človek pri jazde všimne je regeneratívne brzdenie, to však neplatí v prípade e-tron, pretože jazda je skutočne hladká.

Automobilke sa podarilo nájsť rovnováhu, čo pomôže novým šoférom prejsť na elektrinu, a to nie kvôli tomu, že zredukovali silu regeneratívneho brzdenia, keďže e-tron dokáže zaznamenať spomalenie 0,3G z regeneratívneho brzdenia.

Jediný problém s regeneratívnym brzdením je užívateľské rozhranie, čo sú dve páčky na každej strane volantu:

Je teba stlačiť „mínus“ na zvýšenie potenciálnej regeneratívnej kapacity, čo nie je zrovna príliš intuitívne.

Avšak reálne vykonanie regenerácie je pôsobivé a zlepšuje celkovú skúsenosť z jazdy. Sedadlá Audi sú pohodlné a testovaná verzia mala masážne sedadlá.

Testovaná verzia bola z rannej európskej produkcie a má virtuálne bočné zrkadlo, ktoré pozostáva z kamery nahradzujúcej zrkadlá, čo bude dostupné ako možnosť v Európe. V USA Audi lobuje za ich schválenie, na zatiaľ však nebudú dostupné.

Fungujú celkom dobre, chvíľku však trvá, kým si človek navykne na pozeranie sa na dvere namiesto okna, kde sa zvyčajne spätné zrkadlá nachádzajú. Nie je to niečo, čo by človek dokázal za jeden deň jazdy, po čase si však človek na to určite zvykne a bude to efektívnejšie.

Keď už píšeme o efektivite…

Audi e-tron: Efektivita

Toto je časť, kde Audi u e-tron boduje, muselo však spraviť kompromis v efektivite, aby do auta mohlo vložiť balík dobrého SUV.

Jazda začala s plným nabitím a systém predpovedal, že dojazd bude 323 km.

Na základe jednodňovej jazdy sa zdalo, že predpoveď bola približne správna pri kombinácii jazdy na diaľnici a v meste. Avšak na diaľnici sa dojazd znižoval rýchlejšie.

Efektívnosť sa pohybovala okolo 32 kWh na 100 km. S 95 kWh batériou by bol dojazd na 297 km na jedno nabitie. Pri jazde sa jazdilo v rýchlosti 120 až 140 km/h na diaľnici, čo bolo relatívne rýchlo.

Regeneratívne brzdenie nemá príliš veľký účinok na diaľnici, má však rozdiel v jazde v meste, kde má výhodu.

Pri jazde sa jazdilo hore a dole kopcom. Audi o jazde poskytlo zaujímavé údaje:

E-tron skonzumoval okolo 9 kWh energetickej kapacity, aby sa dostalo na kopec a následne získalo 6,4 kWh pri jazde dolu. To je pôsobivá efektívnosť regeneratívneho brzdenia.

Audi e-tron: Nabíjanie

Tu e-tron žiari. Je to prvé osobné elektrické auto, ktoré má na trhu nabíjaciu úroveň 150 kW. Počas jazdy sa urobila prestávka na nabíjanie a hoci sme nemohli získať kompletný pohľad na nabíjací cyklus, úroveň nabíjania sa rýchlo dostala na 135 kW.

Audi tvrdí, že limitujúcim faktorom bola nabíjacia stanica, ktorá nebola vybavená s aktívnym chladiacim káblom. Mostafaei tvrdil, že čoskoro bude šanca vidieť hotovú nabíjaciu stanicu Electrify America a Ionity s 150 kW, pričom by malo byť pôsobivé, ako rýchlo sa nabíjanie dostane na úroveň 150 kW a ako dlho si ju udrží.

Automobilka verí, že jazdci získajú okolo 160 míľ (257 km) dojazdu za 30 minút. To je ďalšia vec, ktorú bude treba otestovať pri vydaní auta na americkom trhu. S úrovňou nabíjania 2 bude 11 kW palubná nabíjačka schopná nabiť auto za 9 hodín. To sa počas jazdy neotestovalo.

Aby bolo jasné, toto nie je plná recenzia Audi e-tron. Je to skôr recenzia prvej jazdy, keďže pre hodnotenie je potrebné stráviť s SUV viac času.

Auto je však pôsobivé.

Efektívnosť je trochu sklamanie, no to je z dôvodu priorizovania, než vytvorenia SUV s viac dostupným dizajnom. Nie je aerodynamické ako Tesla Model X, avšak dizajn je menej polarizujúci.

Váha 5500 libier (2494 km) tiež veľmi nepomáha, avšak opäť, Audi chce, aby e-tron malo všetky funkcie prémiového SUV na ktoré sú ľudia zvyknutí, vrátane masážnych sedadiel.

Jazdci by stále však mali získať dojazd 200 míľ (321 km), čo je viac než dostatok vo väčšine prípadov. S vyššou úrovňou nabíjania je taktiež vhodnejšie pre jazdy na dlhú vzdialenosť. Pokiaľ bude dobre komunikované zákazníkom, e-tron bude elektromobilom, na ktoré môžu prejsť ľudia z benzínového/naftového SUV segmentu.

V rámci konkurencie je dobre umiestnené, aby získalo ľudí na svoju stranu. Hoci množstvo ľudí zrejme uprednostní Model X alebo I-Pace, e-tron si získa široké uznanie, predovšetkým s cenou 79 900 eur základnej verzie bez využitia dotácie.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here