Názov SUV nie je také úžasné, no zelené kredenciále sú nepochybné. Nasledujúc spustenie modelu E-Tron Quattro a čínskeho Q2 L E-tron, ďalšie Audi získalo elektrický motor.

Na rozdiel od nového Q5 TFSI E Quattro si ponechalo časť spaľovacieho motora na vytvorenie plug-in hybrid pohonu. Kombinuje turbom preplňovaný 2-litrový benzínový motor, ktorý vyprodukuje 248 koní (185 kilowattov) a 370 Nm krútiaceho momentu s elektromotorom, ktorý má hodnotenie 141 koní a 350 Nm.

Q5

Audi tvrdí, že plug-in hybrid výkon umožní stredne veľkému luxusnému SUV ponúknuť kombinovaný výkon 362 koní a 500 Nm krútiaceho momentu. Elektrický pohon garantuje Q5 akceleráciu z 0-100 km/h iba za 5,3 sekúnd a maximálnu rýchlosť 239 km/h, čo je dosť dobré, vzhľadom na veľkosť vozidla a relatívne malý štvorcilindrový motor.

Ľudia, ktorých zaujíma PHEV môže zaujať spotreba, kedy Q5 5S TFSI E Quattro sľubuje spotrebu 2,1 l/100 km v kombinovanej spotrebe. To sa rovná iba 46 g/km emisiám oxidu uhličitého, kedy sa používa ako hybrid, zatiaľ čo v plne elektrickom móde zvládne viac než 40 km podľa WLTP štandardov. Vypnite spaľovací motor a SUV získa max. rýchlosť 135 km/h.

Q5

Bezemisný dojazd je garantovaný lítium-iónovou batériou s 14,1 kWh kapacitou, umiestnenou pod podlahou kufra. Na plné nabitie batérie stačí pri 400 voltoch iba 2,5 hodiny. Domáca nabíjačka zas nabije auto za 6 hodín.

Ohľadom dizajnu sa toho nedá povedať veľa, keďže PHEV verzia vyzerá presne tak isto rovnako ako verzia so spaľovacím motorom, až na nabíjací port a odznak „55 TFSIe“ na zadnej strane.

Q5

Logo „Quattro“ vzadu vyjadruje, že ide o auto vybavené s pohonom na všetky kolesá. Pre zaujímavosť, funguje to so senzormi na analyzovanie cesty a automaticky nastavuje systém pre optimálny výkon. V určitých podmienkach ako sú nízke cesty a priestor pre ťah, sedemmiestna prevodovka prestane posielať výkon na zadné kolesá, čím sa SUV efektívne premení na vozidlo s predným pohonom na posilnenie výkonu.

Audi už začalo v Európe prijímať objednávky pre Q5 55 TFSI E Quattro a v Nemecku si zaň pýta 60 450 eur. Spustenie na trhu je naplánované pre tretí kvartál roka.

Zdroj: motor1.com. Zdroj fotografií: motor1.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here