Zatiaľ čo elektromobilová revolúcia je v plnom prúde, zmena k vysoko autonómnemu jazdeniu je stále o niekoľko rokov pred nami. Samojazdiaca budúcnosť sa trochu priblížila potom, čo autonómny elektrický Nissan Leaf dokončil prominentnú 230-míľovú (370 km) trasu autonómne bez pomoci vodiča.

Cesta začala v európskom technickom centre Nissanu v Cranfield v južnom Anglicku a skončila v továrni Sunderland na severovýchode krajiny. Modifikovaný Leaf bol vybavený s ôsmymi lidar laserami, siedmymi kamerami, pokročilým GPS a radarovými senzormi okolo vozidla.

Automobilové odvetvie sa ešte nezhodlo na ideálnom rozložení senzorov, ani na tom, či kamerový systém môže fungovať tak dobre ako autá, ktoré používajú lidar senzory. Elektrický Leaf, ktorý dokončil cestu bol schopný jazdy bez problémov. Vedel sa navigovať skrz dopravu ako boli kruhové objazdy a zápchy.

David Moss, senior vice prezident pre výskum a vývoj Nissanu v Európe, tvrdí:

“Vozidlo si je oveľa vedomejšie ohľadom toho, čo sa deje v okolí viac ako šofér prostredníctvom množstva senzorov, ktoré neustále monitorujú prostredie. Ďalší účastníci cestnej premávky by si nevšimli, že vozidlo je plne autonómne.”

Táto cesta bola súčasťou projektu nazvaného “HumanDrive”. Ide o konzorcium verejných a súkromných technologických spoločností, vrátane Nissanu, ktoré testujú obmedzenia autonómneho jazdenia.

Môže to byť ešte niekoľko rokov predtým, než robustné samojazdiace technológie budú plne komerčné, aj napriek sľubom, že Tesla v roku 2020 vydá svoj plne jazdiaci systém. Cruise, spoločnosť patriaca pod General Motors minulý mesiac odhalila Origin, plne autonómne vozidlo, ktoré nemá kolesá, ani pedále.

Medzitým Nissan nasadí do svojich vozidiel nižšie úrovne autonómie s viacerými modelmi vybavenými s ProPilot, asistenčnej jazdiacej technológie. ProPilot, podobne ako Tesla Autopilot a GM SuperCruise primárne napomáha k ovládaniu jazdca prostredníctvom asistencie so zatáčaním, akceleráciou a brzdeniu. Ideou je vylepšiť bezpečnosť, zatiaľ čo znižuje stres a únavu vodiča.

Nissan začal s testovaním samojazdiacich Nissan Leafov začiatkom roku 2013. Spoločnosť vyvinula samojazdiace testovacie vozidlá v Európe v roku 2017. Takmer každá veľká automobilka má podobné programy pre elektrické a autonómne vozidlá.

Nadhim Zahawi, člen britskej vlády sa o Leafe vyjadril nasledovne:

“Bezpečné dokončenie najdlhšej autonómnej jazdy v Británii je pre Nissan a konzorcium HumanDrive neuveriteľným úspechom a predstavuje obrovský krok smerom k uvedeniu automobilov bez vodiča do ulíc vo Veľkej Británii. “

„Tento projekt je žiarivým príkladom toho, ako môže automobilový priemysel v spolupráci s vládou posunúť technológiu vpred v prospech mobility ľudí – a zároveň pomôcť znížiť emisie uhlíka.”

Autonómny Nissan Leaf vo Veľkej Británii dokončil 370 km dlhú jazdu

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here