Nie tak dávno mali fanúšikovia ekologickej jazdy na výber iba jednu možnosť: hybridné vozidlo ako Prius, ktoré získavalo svoju energiu z benzínu. Teraz sa však situácia mení a na trhu máme na výber z niekoľkých kvalitných batériových elektromobilov, ktoré získavajú svoju energiu z elektrickej rozvodnej siete. Výber sa taktiež rozšíril o niekoľko plug-in hybridných elektromobilov, ktoré získavajú svoju energiu z kombinácie elektriny a benzín. No a taktiež máme konvenčné hybridy ako už legendárny model Prius.

Prečo sa na trhu predávajú batériové elektromobily, plug-in hybridy a PHEV hybridy? Nebolo by ľahšie jednoducho mať iba čisté elektromobily? Poďme si rozobrať túto otázku bližšie a zistiť, prečo je tomu tak.

Na vysvetlenie technológie je ľahší čistý batériový elektromobil. Auto sa nabije z elektrickej siete, najčastejšie z garáže majiteľa. Následne sa môže previesť niekoľko kilometrov a opäť nabiť a byť naspäť v garáži majiteľa na noc.

Náročnejšie na vysvetlenie je technológia plug-in hybridu. Tieto fungujú ako elektromobily na malú vzdialenosť, dajme tomu 25 míľ (40 km), a následne prepnú na hybridný benzínový pohon a fungujú ako tradičné benzínové auto. Čistý dojazd na elektrinu u plug-in hybridov začína u 14 míľ (22 km) pri niečom ako BMW 330e, až po 97 míľ (156 km) u BMW i3 Rex. Pamätajte si však, že benzínový motor znamená, že auto môže jazdiť na neobmedzenú vzdialenosť, teda v prípade, ak sú k dispozícii benzínové stanice.

Obe technológie majú svoje obmedzenia a svoje využívanie dopĺňajú sa navzájom v prípade, ak vlastníte oboje.

In the end, we chose a Prius Prime

Využívanie zo dňa na deň

Skúsme si to vysvetliť na príklade. Povedzme, že vy a vaša žena vlastníte plug-in hybrid Toyotu Prius a čisto elektrický Nissan Leaf. Taktiež priemerne jazdíte do práce každý na vlastnom aute okolo 32 km. Každý teda môžete jazdiť s použitím elektrického pohonu. Autá poskytujú tichú jazdu a žiadne emisie z výfuku. Na takúto krátku vzdialenosť majú autá podobnú kvalitu. Bežný človek však z času na čas jazdí aj na dlhšie vzdialenosti.

Stredne dlhé cesty

Občas jazdíme na dlhšiu vzdialenosť, či už kvôli návšteve rodiny, výletu alebo z iného dôvodu. V takomto prípade by sa pohon plug-in hybridu Prius prepol po určitej vzdialenosti z elektrického na benzínový a znížil tak ekologickosť našej jazdy. Dĺžka takýchto ciest je zväčša v dojazde elektrického Leafu a umožňuje tak naplno využiť elektrický pohon. Takže pre stredne dlhú cestu je vhodný Leaf.

Dlhé cesty

Je leto a chceme vziať rodinu pri more. V tomto prípade elektromobil skrátka nestačí. Na takúto dlhú cestu by bolo treba elektromobil s dojazdom aspoň 482 km. A aj to by sme si museli dopredu naplánovať cestu kvôli nabíjaniu a mať k dispozícii rýchle nabíjanie. Čisto elektrické vozidlo by teda nebolo ideálnym pre takúto dlhú cestu. Na toto je vhodný Prius Prime.

Ideálna predstava nadšencov elektromobilov je, že by mali doma dva elektromobily s dlhým dojazdom, ktoré sa nabijú naplno doma s veľkou solárnou fotovoltaickou nabíjačkou za menej ako 15 minút. No hoci technológia sa rapídne k tomuto blíži, vysoké ciele a limitovaná technológia nám to ešte neumožňuje.

To znamená, že súčasné časy si vyžadujú pragmatických environmentalistov v prípade elektromobilov. Kombinácia batériového elektromobilu a plug-in hybridu znamená, že domácnosť beží na 75 % na elektriku a 25 % benzín. Plug-in hybrid je elektrický okolo 50 %. Batériový elektromobil je prirodzene 100 % elektrický. V priemere nám to dáva 75 % elektrický pohon. Okrem toho, tá spotreba 25 % benzínu je dvakrát efektívnejšia, než priemerné vozidlo predané v USA.

Toto vedie k dramatickej redukcii spotreby benzínu pre domácnosť s pozitívnym dopadom na oxid uhličitý, znečistenie, olejové škvrny, atď. Hoci plug-in hybridy neeliminujú dopad úplne, sú dobrým medzikrokom k tomuto cieľu.

2018 Toyota Prius Prime and 2015 Nissan Leaf dashboards [CREDIT: JOHN C. BRIGGS]

Zdroj: greencarreports.com. Zdroj fotografií: greencareports.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here