Zatiaľ, čo väčšina značiek pod Volkswagenom oznamuje v jednom kuse nové elektromobily, Bentley je zatiaľ ticho. Teraz automobilka uvažuje o naskočení do elektromobilov s vlastnou radou elektromobilov, ktoré by boli založené na nacchádzajúcej platforme Porsche-Audi.

O Bentley sme naposledy napísali v súvislosti s novou elektrickou nabíjacou stanicou. S luxusnými sedanmi alebo SUV Bentayga majú autá spoločnosti celkom veľkú environmentálnu stopu. Stále však nenasledovali ďalšie autá od Volkswagenu ako je Porsche a Audi v elektrifikácii svojej rady. Minulý rok spoločnosť odhalila elektrický koncept nazvaný „EXP 12 Speed 6E Concept“ a vyžiadala si naň spätnú väzbu. Nepotvrdila však, či zamýšľa vozidlo priniesť na trh.

Minulý týždeň spoločnosť oznámila operatívnu stratu v hodnote 57 miliónov eur. Počas konferenčného hovoru finančný riaditeľ VW Group Frank Witter povedal, že elektrifikácia je dôležitá záležitosť pre spoločnosť, a že značka by mohla využiť platformu PPE, aby priniesla na trh autá rýchlejšie pomocou zdieľanej technológie Volkswagenu.

Prednedávnom Porsche a Audi potvrdili spoluprácu na zdieľanej architektúre pre elektrické a autonómne vozidlá.  Niekoľko ďalších elektromobilov ako je 2020 Audi electric Sport e-tron GT plánujú využiť platformu Porsche Taycan, ktorá sa stane akousi zdieľanou elektrickou platformou medzi značkami Volkswagenu.

Nie je to však tá istá platforma na ktorej pracuje Audi a Porsche. Tou je práve Premium Platform Electric (PPE), prémiová platforma, ktorá bude pripravená niekedy v roku 2020 alebo 2021. Zatiaľ, čo Witter tvrdí, že Bentley rado využije jej výhody, výkonný riaditeľ automobilky Adrian Hallmark nevyzerá, že by sa ponáhlal so spustením elektromobilu. Pre Automotive news totiž povedal:

„Kedy príde prvé čisto elektrické Bentley? To je v súčasnosti proces v rozhodovaní, avšak náš cieľ je definitívne pred rokom 2025.“

Nezdá sa, že by spoločnosť trápilo zaostávanie v elektromobiloch, pričom väčšinu svojej straty pripisuje k pomalej produkcii nového Continental GT.

Rok 2025 je však ešte 7 rokov ďaleko. Je možné, že medzi rokmi 2020 až 2025 príde k bodu, kedy ani jeden zákazník nebude chcieť kúpiť iné ako auto, ako to, ktoré má aspoň z časti elektrický pohon. Pokiaľ teda nejaká automobilka nebude mať dostatočný výber z elektromobilov, bude v problémoch.

Pre svoje vlastné dobro by si Bentley malo pohnúť a investovať čo sa dá, aby prinieslo vlastný elektromobil na trh, či už cez PPE alebo vlastnú platformu.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here