Bmw i3 – malý krok pre automobilový priemysel, veľký skok pre BMW

BMW i3 je prvým elektromobilom, ktorý vyšiel z výrobnej linky mníchovskej automobilky. Už tak je samo osebe jedinečné – produkcia dodržiava najprísnejšie ekologické opatrenie, interiér je naladený ekologicky a po prvý krát je v rámci BMW motor umiestnený vzadu. Ako teda toto auto zapadne na trh?

BMW i3
BMW i3

Prvý dojem vzbudzuje prirodzený rešpekt. Je to predsa BMW! Je to dokonca prvé elektrické BMW! Štvormiestna karoséria s dĺžkou takmer 4 metre má krátky predok, silnú bočnú líniu a bočné otváracie dvere. Koncept elektromobilu doplňuje dvojfarebné lakovanie a kolesá s pneumatikami širokými iba 155 milimetrov.

Interiér udáva tón

Je totiž výsledkom práce dizajnérov a ekológov. V porovnaní s inými elektromobilmi je na lepšej úrovni. Prístrojová doska je zložená z pravého dreva, kvalitnej európskej kože a recyklovaného konope. Kožené čalúnenie sedadiel a opierky na lakte tvorí prírodné farbivo z olivových listov a zvyšok textílii obsahuje zmes plastu z PET fľaši. Myslím, že cieľovú skupinu to trafilo dokonalo. Najmodernejšia technológia tu je samozrejme k dispozícii. Otočný ovládač systému iDrive, širokouhlý monitor s uhlopriečkou 10,2 palcov a navigáciu sú základom štandardnej výbavy.

Interier v BMW i3
Interier v BMW i3

V porovnaní s Nissanom Leaf poskytuje kufor vďaka skvelému umiestneniu akumulátora väčší priestor. Základný objem kufra je 260 litrov a po zložení operadiel zadných sedadiel to je vďaka rovnej podlahe až 1 100 litrov.

Obsah pod kapotou poteší

Elektromotor má jednostupňovú prevodovku, ktorá sa ovláda prostredníctvom osobitého modulu nachádzajúceho sa pod volantom. Pri tomto elektromobile natrafíte na obrátenú logiku radenia (klasické P-R-ND nahradilo D-N-R ), na to sa však dá rýchlo zvyknúť. Po šliapnutí na plyn na to aj tak zabudnete. Pod kapotou sa nachádza elektromotor s výkonom 125 kW a točivým momentom 150 Nm. Auto je vskutku rýchle a stovku zvládne už za 7,2 sekúnd. Maximálna rýchlosť však nie je žiaľ až taká rýchla, je elektronicky obmedzená na 150 km/h.

Spotreba

BMW i3 rovnako ako iné elektromobily je určený predovšetkým do mesta. Svedčí tomu aj jeho konštrukcia, ktorá sa presne hodí do mestských zákrut. Perfektné vyvážanie, sofistikovaný podvozok a tuhšie pružiny zabezpečujú skvelý zážitok z jazdy.

Čo sa týka dojazdu, podľa BMW by malo auto vydržať na jedno nabitie 200 km jazdy, na to je však potrebné splniť viacero podmienok. Tie zahŕňa režím Eco Pro+, upravujúci mapu motora, zákaz klimatizácie a vyhrievanie predných sedadiel a nakoniec obmedzenie maximálnej rýchlosti na 90 km/h. Reálny dojazd je v skutočnosti okolo 120 km, čo stačí na jeden menší výlet (so spiatočnou zastávkou na nabitie J). Nabíjanie je presne také isté ako pri Nissane Leaf – domácou nabíjačkou za 8 hodín alebo rýchlonabíjanie s dobitím 80% kapacity batérie za 30 minút.

Finálna myšlienka

BMW sa ako všetky automobilky rozhodlo vydať do neprebádaných vôd elektromobilov. Model i3 predstavuje ich prvý počin v novom svete, preto by sme nemali byť príliš skeptický. Auto v sebe obsahuje štandardy každého vozidla BMW, tie elektrické je však ešte potrebné dotiahnuť. Cenovo (34 950€) sa však taktiež radí k luxusnejším vozidlám a preto je lepšie porozhliadnuť sa po lepšej variácii, ktorá sa v tejto cenovej kategórii nachádza.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here