Najnovší patent zameraný na elektrické motorky ukazuje, že spoločnosť tvrdo pracuje na možnosti bezdrôtového nabíjania. Zdá sa, že využíva šikovné riešenie.

Elektrické motocykle sú zvyčajne nabíjané rovnako ako elektrické autá. Šofér musí vystúpiť z vozidla a následne zapojiť elektrický kábel do nabíjacej zásuvky vozidla. No čo ak by ste mohli odstrániť posledný krok v procese a nabíjanie začne akonáhle je vozidlo zaparkované? To bol trochu problém pre všetky typy elektromobilov, no BMW pracuje na inovatívnom riešení pre svoje elektrické motorky.

Ak sa pozriete na nižšie nakreslený patent, uvidíte, že plán pre bezdrôtové nabíjanie elektrických motocyklov zahŕňa iba jedinú negumovú časť motorky, ktorá sa dotýka zeme – bočný stojan.

BMW zahrnulo prijímač bezdrôtového nabíjania v podložke. Keď šofér zaparkuje svoju motorku, bočný stojan sa umiestni na podložku s bezdrôtovým nabíjaním. Bezdrôtový nabíjací výkon je v korelácii so vzdialenosťou medzi nabíjačkou a prijímačom, a preto funguje najlepšie, keď sú obidva takmer v priamom kontakte. Zdá sa, že bezdrôtový systém motocyklov BMW robí práve to.

Je ťažké povedať, ako rýchlo by sa systém mohol nabíjať. Väčšina elektrických motocyklov je schopná nabíjať sa na 1. alebo 2. úrovni. Prvá z nich často trvá celú noc, zatiaľ čo druhá môže byť vykonaná za pár hodín. Takéto bezdrôtové nabíjanie by bolo pravdepodobne bližšie k úrovniam nabíjania 1. úrovne, čo by viedlo k väčšiemu zvýšeniu poplatkov.

Niektoré elektrické motocykle, ako sú Harley-Davidson LiveWire a Lightning Strike, sú schopné jednosmerného rýchleho nabíjania, ktoré nabije batériu približne za 40 minút. Je však nepravdepodobné, že bezdrôtový systém nabíjania elektrických motocyklov BMW by mohol dosiahnuť tieto rýchlosti nabíjania v dohľadnej dobe.

Náš názor na patent pre motorky

Toto je rozhodne zaujímavé a inovatívne riešenia. Používanie nabíjacieho kábla si nevyžaduje veľa námahy, predsalen sme na to zvyknutí už odjakživa pri klasickom tankovaní. Toto je skôr podobné mobilným telefónom, u ktorých sa začína rozšírovať bezdrôtové nabíjanie.

Bezdrôtové nabíjanie elektrických motocyklov by prinajmenšom na začiatku bolo doplnkové. Ak vezmeme do úvahy, že motocykel často parkuje každý deň na rovnakom mieste v domácnosti jazdca, bolo by ľahké a spoľahlivé pristaviť bočný stojan na podložku, čím sa po každej jazde vypne hlavný krok v procese nabíjania.

Týmto spôsobom by motocykel na kažodenné používanie zostal celkom dobitý a jazdci by samozrejme mohli používať konvenčnú nabíjaciu zástrčku na časy, keď požadujú rýchlejšie nabíjanie, napríklad pri dlhých jazdách.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here