CEO Fordu perfektne zhrnul najväčší problém pre elektromobily

Rok 2010 bol pred veľmi dlhou dobou. Bol to čas, kedy sa len odhadovalo ako bude vyzerať trh s elektromobilmi. Tesla práve prichádzala s prvým originálnym autom Model S, ktoré sa podľa Trend’s Car stalo autom roka 2013.

V tom čase bolo niekoľko startupov, ktoré chceli napodobniť Teslu a vyrábať vlastné elektromobily. Bolo to taktiež prvýkrát od roku 1990 čo veľké automobilky začali vyrábať elektrické autá potom, čo ich General Motors odrovnal v tom istom roku.

Uplynulo šesť rokov a snaha vyvolať revolúciu v elektromobiloch nielen, že zlyhala – ona zutekala. Dôvod je jednoduchý – spotrebitelia nechcú elektromobily. Ide o dopyt. Vlastne nejde – takmer žiadny totiž neexistuje.

Tejto situácii na trhu nepomáhajú ani nariadenia vlád, ktoré podporujú výrobu elektromobilov a vyžadujú od automobiliek, aby ich vyrábali viac. Pre nich to však vôbec nie je ziskové, keďže ceny pohonných hmôt sú historicky nízko a peniaze vidia práve tu.

Lídri automobiliek v USA teraz vidia svoju šancu o novozvoleného prezidenta a chcú lobovať o to, aby zmiernil množstevné kvóty, ktoré sú určené pre výrobu elektromobilov. Neprospievajú totiž ani jednej strane – automobilky majú menšie tržby vďaka čomu štát získa menšiu daň. Zatiaľ čo v roku 2008 bolo na americkom trhu dostupných 12 modelov elektromobilov, ktoré reprezentovali 2,3 % trhu, v roku 2016 je dostupných 55 modelov a podiel na trhu sa zvýšil iba na 2,8 %.

CEO Fordu Mark Field sa zaviazal k tomu, že Ford chce byť súčasťou akejkoľvek revolúcie týkajúcej sa dopravy, nemá však záujem byť natvrdo vizionár v oblasti, ktorá na to nie je vhodná. Jeho hlavnou úlohou je uistiť, že Ford bude ziskový, že si bude udržovať alebo rozširovať podiel na trhu a, že nezostáva v odvetví za inováciami v technológiách.

Miliardy investované do elektromobilov nepredstavujú úplné plytvanie peňazí. Ich zvyšujúce sa množstvo však ide v protiklade s finančnými záujmami automobiliek. Nejde o udržateľné riešenie. Väčšina áut na Zemi v súčasnosti jazdí na benzín alebo naftu. A vyzerá to tak, že sa to ešte v najbližších dekádach nezmení.

Všetci dobre vedia, že čím menej áut na pohonné hmoty na cestách je, tým ekologickejšie riešenie to predstavuje. Pre biznis to však nie je výhodné. Pokiaľ  automobilky nevyriešia nedostatok záujmu zo strany spotrebiteľov, trh s elektromobilmi bude naďalej rásť veľmi pomaly.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here