Český elektromobilový startup MW Motors odhalil nové, ľahké a retro vyzerajúce elektrické auto Luka EV, poháňané motormi nachádzajúcimi sa vo vnútri kolies.

Restomods, označujúci proces reštaurovania starých vozidiel s modernými mechanickými súčiastkami, ako je nový motor, prevodovka a brzdy, sa stáva čoraz populárnejším a množstvo entuziastom sa páči vzhľad klasických áut, ale nepáči sa im, ako sa šoférujú.

Trend sa stáva populárnym v projektoch elektrických konverzií, avšak teraz automobilky dokonca chystajú aj úplne nové modely.

Luka EV

Honda privedie na trh vlastný elektromobil s retro dizajnom a Volkswagen chystá novú elektrickú a autonómnu verziu svojho retro mikrobusu, hoci významne zmení dizajn.

Teraz prichádza na rad český elektromobilový startup. Začiatkom tohto mesiaca, MW Motors odhalilo svoju najnovšiu verziu tzv. Luka EV, elektrického coupé s retro dizajnom. Avšak vzhľad nie je tá najzaujímavejšia vec na tomto novom elektromobile.

MW Motors využíva zabudované motory vo vnútri kolies, čo nie je úplne nový koncept, doposiaľ však nebol implementovaný automobilkami vo veľkom.

Luka EV využíva 4 motory v kolesách, pričom každé doručí 4 x 12,5 kW výkonu a celkový výkon okolo 50 kW (66 koní). Motory sú poháňané malou 21,9 kWh batériou, u ktorého MW Motors tvrdí, že zvládne dojazd 300 km. Je ťažké tomu uveriť, ale dáva to zmysel, keď zistíte, že celková váha auta je 815 kg.Luka EV

Ide tu samozrejme o malé dvojmiestne vozidlo, stále je však pôsobivé, akú malú váhu auto má  a spoločnosť tvrdí, že k dispozícii budú všetky funkcie, ktoré očakávate v modernom aute.

MW Motors plánuje priviesť vozidlo na trh za rozumnú štartovaciu cenu 30 000 eur.

Je množstvo výhod v motoroch umiestnených v kolesách, je tu však jeden veľký nedostatok, ktorý zastavil množstvo automobiliek od toho, aby ich využívali v produkčných autách. Sú skvelé pre rozloženie váhy, nízke centrum gravitácie, priestoru pre pasažierov a nákladu a taktiež dávajú príležitosť pre vektorovanie krútiaceho momentu, ktoré MW Motors využije pri Luka EV.

Luka EV Luka EV

Avšak kolesá sú jedným zo súčiastok, ktoré sa pri autách najviac poškodzujú. Nie je preto najlepší nápad vložiť do nich kritickú a celkom drahú súčiastku. Možno, že MW Motors našlo spôsob, ako tento problém vyriešiť, nemáme však zatiaľ jasné riešenie.

Zdroj: electrek.co, Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here