Chevy oznámilo eCOPO, vysokovýkonnú elektrickú konverziu svojho ikonického športového auta 2019 COPO Camaro. Nie je to však len taká obyčajná konverzia, ktorú zvládne hocijaký mechanik.

Pod povrchom tohto auta sa nachádza vášeň značky, ktorá je známa svojimi výkonnými autami. Modelu COPO sa ročne predá iba 69 kusov, pričom sú už vopred vyrobené pre pretekanie v šprinte (drag). Tým, že sa spoločnosť rozhodla vytvoriť značku “eCOPO”, spravila veľký krok pre elektrické preteky.

Konverzia bola vytvorená s elektrickým pretekárskym tímom Hancock a Lane Racing, ktorý vytvorili prototyp z originálneho 2019 COPO Camaro. Prototyp má výkon 700 koní a krútiaci moment 600 libier/stopu.

Koncept eCOPO

Russ O’Blenes, riaditeľ pre výkon, súčiastky a motoršport General Motors sa vyjadril nasledovne:

Koncept eCOPO je celý o budúcnosti elektrifikácie a vysokého výkonu. Pôvodný program COPO Camaro bol o posunutí hraníc a tento koncept je prieskum v rovnakom duchu.

Koncept eCOPO však nevznikol na 100 % iba pomocou profesionálov. Ako sa spoločnosť vyjadrila v tlačovej správe:

„Chevrolet spolupracoval s Hancock a Lane Racing nielen vďaka ich tímovým úspechom v NHRA pretekaní. Bolo to najmä kvôli ich angažovanosti s Patrickom McCue, hnacou silou za rekordným elektrickým autom v šprinte “Shock and Awe” a jeho automobilovým technologickým programom v Seattle. Množstvo študentov sa zúčastnilo na vývoji a vytvorení elektrického drag auta spolu s asistenciou pretekárskeho tímu.“

Ako automobilka získala výkon 800 voltov, keď Chevy Bolt a Tesla pracuje iba s 400 voltami?

„Elektromotor je založený na páre motorových zostáv BorgWarner HVH 250-150, pričom každý generuje krútiaci moment 300 libier/stopu (406 Nm) a nahrádza benzínový motor. Ten je pripojený ku konvenčnej závodnej automatickej prevodovke “Turbo 400”, ktorá napája krútiaci moment motora na rovnakú solídnu zadnú nápravu využitú v pretekárskych autách COPO Camaro.“

Čo je ešte zaujímavejšie, 800 voltov umožňuje rýchlejšie nabíjanie než Porsche Taycan. Spoločnosť naznačila, že túto technológiu možno zahrnie v budúcnosti vo vlastných elektromobiloch. To by sme boli veľmi radi.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here