Predstavte si, že vkráčate do tradičnej predajne a dealeri vás vezmú priamo ku elektromobilom. Keď sa ich spýtate na benzínové modely s nižšou cenou, dealeri vám vysvetlia, že elektrické autá majú celkovo nižšie náklady, vrátane iných benefitov. Prečo vám dealer ponúka elektromobily? Pretože získa bonus za predaj vozidla s nižšou produkciou oxidu uhličitého.  

Toto sa deje v automobilkách PSA, Nissan a ďalších európskych dealerstvách od roku 2020. Od januára začnú platiť nové pravidlá v EÚ, ktoré budú vyžadovať, aby automobilky znížili svoju produkciu CO2 na 95 g/km. Nový štandard, ktorý bol ustanovený v roku 2008, no vstúpi do efektu v 2020 vyvolal v automobilovom odvetví niekoľko výkričníkov.

Každý gram nad cieľom bude viesť k pokute 100 eur. Celkové odvetvie automobilov tak môže získať pokutu až 28 miliárd eur. Nové pravidlá prinútia automobilky predávať elektromobily, aj keď to nechcú. Ako povedal Carlos Tavares, prevádzkový riaditeľ PSA pre Financial Times:

“Vždy, keď predám elektromobil, zarobím menej peňazí než predajom čohokoľvek iného. Preto by som radšej obmedzil počet elektromobilov na určitú úroveň.”

No nová realita v roku 2020 viedla PSA k zmene schémy bonusov, ktoré majú dealeri v závislosti od počtu predaných áut k emisiám oxidu uhličitého týchto vozidiel. Ako ďalej napísal Financial Times (ďalej FT):

“Výsledkom týchto zmien je, že skupina PSA, predtým vnímaná ako oneskorená, sa bude teraz sústrediť na emisie bez nejakých zábran.”

Tu je viac dôkazov toho, ako veci fungujú. FT píše, že dealeri Nissanu mnoho rokov nezískali bonus pri predaji Leaf, ktorý nebol súčasťou žiadnych bonusových schém. Avšak, v rok 2020 Leaf a ďalšie elektromobily budú súčasťou bonusového plánu.

V novom emisnom režime EU sa použije tzv. superkredit, v ktorom sa elektromobily započítavajú 2x v rámci priemerných emisií letky počas roku 2020. Hodnota elektromobilov klesne na 1,67 v roku 2021, potom 1,33 v roku 2022 a nakoniec na 1,0 v roku 2023. Očakáva sa, že množstvo automobiliek použije toľko kreditov, koľko len môže počas roku 2020, kedy budú mať najväčšiu hodnotu.

Napr. Kia oneskorila predaje elektromobilov z roku 2019 na rok 2020, aby splnila tieto ciele. Mercedes-Benz zas odložil predaj nového elektrického EQC v USA, aby mohol predať viac kusov v Európe.

Aj s novými bonusovými schémami však prechod k elektromobilom bude chvíľu trvať. PSA očakáva, že predaje dieselov v roku 2020 klesnú z 1/3 na 10 %. Elektromobily a plug-in hybridy budú tvoriť najviac 7 %.

Aby vyplnili medzeru, automobilky môžu vytvoriť “pooly”, v ktorých môže viacero automobiliek so slabšími a silnejšími predajmi elektromobilov vložiť jedno skóre. Fiat-Chrysler tak bude s Teslou alebo Daimler a Mazda bude s Toyotou.

Celkovo boli najslabšie články reťazca v predaji elektromobilov dealerstvá. Dealeri v tradičných predajniach sú často zle alebo slabo informovaní a vôbec neboli odmeňovaní za predaje batériových elektromobilov.

Tieto dni sa možno blížia ku koncu. Uvidíme, ako peniaze budú motivovať predajcov k tomu, aby začali predávať elektromobily.

Zdroj fotografií: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here