Záleží kde žijete, ale pravdou je, že obnoviteľná energia je dnes témou číslo 1 všade na svete!

Jeden z primárnych argumentov proti elektromobilom je ten, že vyrobená energia pochádza z uhlia. Aspoň teda to tak prezentujú. Existuje totiž mnoho štúdií, ktoré tento fakt vyvracajú. Nakoľko toto tvrdenie môže platit pre niektoré časti sveta, pre veľkú väčšinu to neplatí. To, čo bola pravda pred nejakým časom, je dnes už úplne inak.

Takže otázka stále znie – sú elektromobily poháňané energiou z uhlia? 

 

Ak žijete v Číne, alebo Mexiku, tak áno – Váš elektromobil je poháňaný hlavne energiou vyrobenou z uhlia.

Skúsme sa ale pozrieť trochu bližšie na to, kde žije väčšina z nás – na Slovensku a pri trochu širšom vnímaní v Európe.

Graf nižšie zobrazuje výrobu elektrickej energie (v TWh) v priebehu rokov podľa typu paliva. Z grafu jasne vyplýva, že kým v roku 2009, sme vyprodukovali 3,9TWh elektriny z uhlia, tak v roku 2016 to bolo 2,8TWh. Opačne to platí pre obnoviteľné zdroje. V roku 2009 sme vyprodukovali 4,9TWh z obnoviteľných zdrojov, v roku 2016 to uz bolo 6,6TWh.

(v záložke „country“ si môžete vybrať okrem našej krajiny aj ostatné krajiny EU a porovnávať si ich)

Z grafu, je na Slovensku evidentný pokles výroby energie z neobnoviteľných zdrojov, ako sú zemný plyn, uhlie a ropa. Zároveň sa mierne zvýšila vyroba elektriny z jadra. Čo je ale podstatné, zvýšila sa produkcia energie z obnoveteľných zdrojov o 37,4% a o úžasných 59,5% v celej EU oproti roku 2009!!

Aká je teda odpoveď na otázku? Sú naše elektromobily naozaj poháňané uhlím a fosilnymi palivami? Nie, na Slovensku sú !zatiaľ! poháňané hlavne jadrovou energiou na 55%, obnoviteľnými zdrojmi na 24% a zvyšok tvoria ostatné typy.

Percentuálne zloženie výrovy energie podľa typu paliva
Percentuálne zloženie výroby energie podľa typu paliva (posledné dostupné údaje z roku 2016)

Treba ale myslieť na to, že na zvyšovaní objemu výroby obnovitelnej energie sa neustále pracuje. Ministerstvo životného prostredia v spolupráci so zastúpením Europskej komisie na Slovensku, práve predstavilo v Bratislavskej Inchebe plány v environmentálnej politike.

Bezemisnú a bezuhlíkovú“ výrobu energie tu budeme mať do roku 2030 a dotácie pre uhoľné elektrárne budú postupne zrušené do roku 2023.

 

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here