Agentúra Euro NCAP oznámila, že Porsche Taycan, prvé elektrické auto spoločnosti získalo 5-hviezdičkové hodnotenie bezpečnosti v crash testoch.

Euro NCAP vydala svoje najnovšie výsledky crash testov, v ktorých vyzdvihla Tesla Model X ako „výnimočné auto“. Bezpečnostná skupina sa však pozrela „špeciálne“ na Taycan, ktoré získalo hodnotenie 5 hviezdičiek v rámci bezpečnosti:

„Ďalšie zaujímavé auto je Taycan, prvé elektrické auto Porsche, ktoré sa považuje za konkurenciu pre Tesla Model S a Jaguár I-PACE v segmente elektrických sedanov. Zatiaľ čo Taycan je o vysokom výkone a určené pre majetnejších zákazníkov, je upokojujúce, že dosiahlo hodnotenie 5 hviezdičiek.“

Spoločnosť udelila Porsche Taycan hodnotenie 85 % v ochrane dospelých osôb, 83 % v ochrane detí, 70 % pre účastníkov cestnej premávky (nebezpečenstva pre chodcov) a 73 % pre bezpečnostnú asistenciu.

Euro NCAP otestovalo Porsche Taycan 4S, najnovšiu základnú verziu Taycan, ktorá má vyjsť nasledujúci rok. Dizajn elektromobilov je iný v porovnaní s benzínovými automobilmi, hoci ponúkajú veľký potenciál pre pasívnu bezpečnosť. Je to vďaka nízkemu centru gravitácie a potenciálnym väčším zónam deformácie. Zdá sa, že to Porsche využilo.

NCAP sa vyjadrilo o bezpečnosti priestoru pre cestujúcich nasledovne:

Pri teste čelného posunu zostal priestor pre cestujúcich Taycan stabilný. Hodnoty figuríny naznačujú dobrú ochranu kolien a stehien vodiča a spolujazdca. Porsche preukázalo, že podobná úroveň ochrany by bola poskytnutá cestujúcim rôznych veľkostí a v rôznych pozíciách.

Pri skúške tuhej bariéry s plnou šírkou bola ochrana všetkých kritických častí tela pre obidvoch cestujúcich dobrá alebo primeraná, s výnimkou hrudníka zadného spolujazdca, u ktorého figuríny z kompresie naznačovali hraničnú úroveň ochrany. V prípade nárazu bočnej bariéry bola ochrana všetkých kritických častí tela dobrá a vozidlo v týchto testoch dosiahlo plný počet bodov.

Pri náročnejších testoch na bočných póloch bola ochrana hrudníka primeraná a ochrana ostatných častí tela bola dobrá. Testy na predných sedadlách a opierkach hlavy preukázali medznú ochranu pred poranením  krčnej chrbtice v prípade nárazu zozadu. Geometrické hodnotenie zadných sedadiel tiež naznačovalo medznú ochranu krčnej chrbtice.

Systém štandardného autonómneho núdzového brzdenia (AEB) sa dobre osvedčil pri testoch jeho funkčnosti pri nízkych rýchlostiach, pri ktorých dochádza k mnohým zraneniam krčnej chrbtice. Taycan však neboli udelené body za tieto testy, pretože predpoklad  bodovania AEB je dobrý dynamický výkon na predných sedadlách.

Ide o peknú vizitku a reklamu pre Porsche. Na druhú stranu, iba dobehlo latku, ktorú nastavila Tesla. Hodnotenie 5/5 sa v súčasnosti skrátka považuje už za samozrejmosť medzi elektrickými autami a jednu z ich výhod.

NCAP

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here