Geely, čínsky automobilový gigant s veľkými ambíciami pre elektromobily, teraz spustilo Geometry, novú svetovú elektromobilovú značku. Odhalila prvé vozidlo: Geometry A, elektrický sedan.

Geometry

Čínska spoločnosť sa snaží byť veľkým hráčom v oblasti elektromobilov. V rámci svojich značiek Geely predalo vyše 2,15 miliónov vozidiel v roku 2018, čím sa stala jedným z najdôležitejších čínskych automobiliek.

Geometry

Geely Auto je v Číne zodpovedné za väčšinu predajov s vyše 1,4 miliónmi doručeniami, avšak spoločnosť sa rozširuje v mnohých spôsoboch. V súčasnosti má veľký podiel v Daimler, vlastní Lotus a Volvo a spustila novú prémiovú značku LYNK & CO, ktorá doručila vyše 120-tisíc kusov.

Geometry

Pokračovaním v úspechu, spúšťa novú globálnu značku pre elektromobily: Geometry. Na predstavení v Singapure, prezident a výkonný riaditeľ Geely An Conghui okomentoval novú značku nasledovne:

„Geely je silnou silou a aktívnym účastníkom v oblasti novej energie. Sme vedení technologickou inováciou a odhodlaní stať sa svetovým lídrom v novej energii. Geometry je našou odpoveďou na budúcnosť odvetvia a reprezentáciou našich ideálov a silným krokom do „nového krásneho sveta“. Spustenie Geometry a jej prvých produktov bude viesť v pokročení nášho strategického cieľa stať sa jednou z top 10 automobilových skupín.“

Geometry

Geometry plánuje spustiť 10 batériových elektromobilov vo viacerých segmentoch vrátane sedanov, SUV, crossoverov a MPV do roku 2025.

Prvým odhaleným je Geometry A, elektrický sedan, ktorý Geely popísalo ako prémiové vozidlo. Auto bude ponúkané vo verziách so štandardným dojazdom a dlhším dojazdom, ktoré budú mať kapacitu batérie 51,9 kW a 61,9 kWh.

Geometry

Geely tvrdí, že štandardná verzia bude mať dojazd 410 km a verzia s dlhším dojazdom 500 km. Je dôležité poznamenať, že to je podľa NEDC štandardov, takže v skutočnosti bude dojazd nižší. V skutočnosti by mal byť 300 km a 400 km.

Geometry

Čo sa týka elektromotora, Geometry tvrdí, že využíva efektívne elektrické motory s „maximálnym výkonom 120 kW a krútiacim momentom 250 Nm, čo umožní Geometry A dosiahnuť akceleráciu z 0-100 km/h za 8,8 sekúnd.“

Geely nepotvrdilo maximálnu úroveň nabíjania, avšak tvrdí, že „Geometry A sa môže nabiť z 30 % na 80 % iba za 30 minút.“

Geometry

Čo sa týka ceny, Geometry A začne na cene 210-tisíc yuanov (27 728 eur) a môže sa vyšplhať na 250-tisíc yuanov (33 009,53 eur) pred dotáciami. Pri využití dotácii elektromobilov v Číne, auto začína na cene 150-tisíc yuanov (19 805,72 eur) a môže sa vyšplhať na 190-tisíc yuanov (25 087,24 eur).

Geometry

Geely tvrdí, že už získalo „vyše 27-tisíc objednávok, pričom 18-tisíc z nich sú od zákazníkov zo zahraničí, ako je Singapur, Nórsko, Francúzsko,“ no nevydalo ceny pre ďalšie trhy.

Čo sa týka vlastností vozidla, na prémiové vozidlo je o niečo slabšie, no ani cena nemá takú. Ceny Geometry A sú rozumné a pokiaľ budú podobné aj na ďalších trhoch, vozidlo môže mať úspech.

Čínske autá nemajú rovnaký štandard ako iné vozidlá, no Geely sa učí veľa odkedy odkúpilo Volvo a začalo pracovať s Daimler. Zdá sa, že si svoju domácu úlohu urobilo poriadne a môže byť konkurenciou na trhu. Všetko sa však uvidí, až keď sa auto predstaví lepšie.

Geometry

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here