Prezident a výkonný riaditeľ Harley Davidson Matt Levatitch vyhlásil, že elektrický motocykel je „aktívny projekt a pripravuje sa na uvedenie na trh do 18 mesiacov.“

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o projekt Livewire, predvedený v USA v roku 2014 a v Európe v roku 2015, ktorý dodal Harley pozitívnu spätnú väzbu a dôveru v investícii zdrojov pre vývoj elektrických motocyklov.

Hoci ide o prekvapujúcu správu pre mnohých, je to v súlade s tým, čo Harley Davidson tvrdí už roky.

V júni 2016, Sean Cummings, senior viceprezident pre svetový dopyt povedal Milwaukee Business Journal, že Harley-Davidson plánoval produkciu elektrického motocykla do piatich rokov.

Výkonný riaditeľ Levatich zase v máji 2015 tvrdil, že spoločnosť počká na vývoj batériovej technológie, aby mohla vyrábať motorky s dojazdom, ktorý spĺňa požiadavky zákazníkov.

Taktiež bol citovaný vo Wall Street Journal, kde tvrdil, že cena bude v rozmedzí 21 000 – 25 000 amerických dolárov (16 853 – 20 063 eur).

Jedinou nápoveďou, ktorým smerom sa Harley vydá s týmto novým elektrickým motocyklom, je koncept LiveWire, vytvorený ako cestná a športová motorka, ktorá sa taktiež objavila vo filme Avengers: Vek Ultrona.

V rámci motocyklového priemyslu nie je žiadnym tajomstvom, že Harley stráca podiel na trhu kvôli tomu, že primárni zákazníci starnú a následne skončia s jazdou na motocykle.

Hovorcovia Harley vyjadrili záujem o získanie mladších a nových jazdcov. Spoločnosť dúfa, že práve elektrické motocykle privedú nových jazdcov.

Spoločnosť dúfa, že zaujme nových jazdcov, ktorí majú radi tradičný štýl Harley, ale nechcú sa starať o údržbu tradičného spaľovacieho motora.

Bez pochyby sa Harley bude snažiť odlíšiť svoju elektrickú motorku od iných značiek vytvorením vlastného zvuku. Motorky spoločnosti sú spájané so zvukom, ktorý sa pohybuje od rozlišujúceho po extrémne hlučný.

Testovací jazdci LiveWire tvrdia, že potrebujú minimálne 100 míľ (160 km) dojazdu na jedno nabitie batérie.

Keďže Zero Motorcycles zvyšuje dojazd svojich motoriek každý rok o 10-20 %, Harley bude musieť ponúknuť motorku, ktorá má dojazd aspoň ako súčasné Zero Sr, možno aj viac. Ten v súčasnosti činí 202 míľ (325 km).

Očakáva sa, že spoločnosť si je dostatočne vedomá, že  DC rýchle nabíjane, umožňujúce jazdcom zvládnuť dlhšie jazdy, je skrátka povinné.

Trh s elektrickými motocyklami rastie čoraz viac ako Zero a Alta agresívne rozširujú sieť dílerov, zatiaľ čo Energica sa sústredí na USA. V Európe zase BMW začalo predávať veľký skúter C-Evolution, ktorý nedávno priviedlo do USA. KTM taktiež predáva svoj motocykel Freeride-E v USA.

Komunita elektrických motoriek žiada o cruiser motorku už roky a dúfa, že Harley to dokáže poskytnúť. Uvidíme teda, čo komunita povie o nasledujúcich 18 mesiacov.

Zdroj:  greencarreports.com, Zdroj fotografií: greencarreports.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here