Zhruba pred týždňom sa Hispano Suiza Carmen previezla po uliciach a námestiach Barcelony. Tí, ktorí poznajú klasické autá vedia, že Hispano Suiza bola dôležitá španielska značka pred 2. svetovou vojnou. Známa svojimi luxusnými a inovatívnymi vozidlami, mala mozog švajčiarskeho inžiniera Marca Birkigta a finančný dotyk katalánskeho podnikateľa Damià Mateu.

Mateu zomrel v roku 1935 a automobilová divízia spoločnosti v Španielsku bola znárodnená v roku 1946. Letecká motorová divízia, sídliaca vo Francúzsku, bola znárodnená v roku 1920 a eventuálne kúpená Safranom v roku 1968.

To hovorí veľa o zmätku pre práva využívania značky. Bola využívaná pre autá, ako aj pre letecké motory a súčiastky. Letecká divízia donedávna mala rovnaký názov.

Model Carmen bude vyrábaný rodinou Mateu, dedičmi Damià Mateu, zo spoločnosti Grup Peralada. Pôjde o elektromobil, ktorého sa vyrobí iba 19 kusov, pričom každý bude stáť 1,5 milióna eur. Problémom však je, že nevlastní plné práva na značku. Aspoň nie v Španielsku.

Ochrannú známku pre vozidlá Class 12 vlastní Maria Pou Portus. Bola partnerkou Erwina Himmela v podnikaní, ako aj v živote na krátku dobu. A hoci partnerstvo skončilo, jej plány nie. Pre MotorChase sa vyjadrila, že chce dostať autá Hispano Suiza opäť na cesty. Carmen bude prvým modelom.

Carmen

V prípade, ak nepoznáte Erwina Himmela, bol hlavným dizajnérom Volkswagenu v 90-tych rokoch. V roku 2010 odprezentoval prototyp Grand Tourismo Coupé, známe ako X10V. Vo februári 2019 predstavil nový prototyp, nazvaný Maguari HS1 GTC. Oba nesú názov značky Hispano Suiza a nové logo, ktoré pravdepodobne vytvoril Himmel.

Rakúsky dizajnér má platné ochranné známky pre značku vo Veľkej Británií a pre názov a logo v Nemecku, Francúzsku, Rakúsku a v Monaku. V minulosti zamestnával dizajnéra menom Gonzalo Ramírez, ktorý je teraz riaditeľom dizajnu čínskej automobilky Dongfeng.

Ramírez chce taktiež vlastniť značku Hispano Suiza a v súčasnosti kvôli nej žaluje Himmela a Martu. V skutočnosti však nevlastní žiadne ochranné známky značky.

Safran je spoločnosť, ktorá má najviac ochranných značiek Hispano Suiza. Je tu však chyták.

„Zdá sa, že Safran vlastní značku Hispano Suiza, no nepoužíva ju. Nemôžete si ju jednoducho zaregistrovať a nič s ňou nerobiť. Môže nastať situácia, keď niekto zažaluje spoločnosť vlastniacu platnú ochrannú známku s tvrdením, že ju nepoužíva,“ povedal Simon Clark, právny poradca spoločnosti Bristows, jednej z najvýznamnejších právnických firiem zaoberajúcou sa patentmi a ochrannými známkami.

Himmel sa pokúšal mať túto ochrannú známku v USA, no mohol by ju získať iba ak by mal produkt na prezentovanie. Grup Peralada to dobre vie a snaží sa pripraviť auto, aby mohla pôsobiť na verejnosti ako právoplatný majiteľ ochrannej známky.

Pokiaľ sa jej to podarí, bude mať dvojmiestne auto, ktoré je 4,73 metrov dlhé, 2,04 metrov široké, 1,24 metrov vysoké a má rázvor kolies 2,80 metrov. S 80 kWh batériou váži 1690 kg, no spoločnosť môže mať zámer ho zlepšiť.

Carmen

S dvoma permanentnými magneticky synchrónnymi motormi v zadnej časti je schopné akcelerovať z 0-100 km/h za menej ako 3 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 250 km/h.

Erwin Himmel tvrdí, že to neodkážu. Pravdepodobne kvôli zadným svetlám, ktoré by tak mohli byť nemožné homologované. Grup Peralada očakáva, že sa jej podarí vytvoriť auto do konca roka a doručiť prvé autá majiteľom v júni 2020.

Carmen

Himmel možno urobí to isté, no s určitými výhodami. Maguari je založený na Audi R8, ktoré robí homologáciu a produkciu teoreticky rýchlejšie než pri úplne novom aute. Ktokoľvek zvládne vyrobiť a doručiť prvé autá bude mať produkt na podporu registrácií a súdne spory po celom svete.

Keďže neexistuje žiadna celosvetová ochranná známka, každá krajina sa bude musieť rozhodnúť, kto bude mať právo využívať Hispano Suiza na jej území. So serióznymi dôsledkami pre toho, kto prehrá.

„Je tu risk súvisiaci s predajom áut. Buď Himmel zmení značku, aby sa zbavil komplikácií, alebo zariskuje stratu práv na využívanie značky a bude musieť zaplatiť množstvo peňazí,“ tvrdí Clark.

Carmen

Kto vyhrá? Fanúšikovia elektromobilov v tom zrejme budú mať jasno. Himmel tvrdí, že elektromobil nie je vhodným superautom.

„Za polhodinu je batéria prázdna. To nie je vhodné pre superauto. Taktiež som chcel vytvoriť hybrid, no to klienti nechceli. Existuje malý počet klientov, ktorí chcú niečo exotické. Je to veľká diskusia vo svete. Elektromobily nie sú finálnym riešením.“

Zdroj: insideevs.com. Zdroj fotografií: insideevs.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here