Honda sa konečne začala sústrediť na elektromobily. Nedávno v USA začala predávať plug-in hybrid Honda Clarity. Tu sú prvé dojmy. Celkovo je to super auto, až na jeden dôležitý nedostatok – dojazd.

Začnime s vlastnosťami:

Elektrický dojazd: 89 míľ (143 km).

MPGe: 126 mesto, 103 diaľnica, 114 kombinovane.

Nabíjanie:

120 voltov – 19 hodín na plné nabitie

240 voltov – 2,5 hodín na plné nabitie

480 voltov (DC rýchle nabíjanie) – 80 % nabitia za 30 minút

Výkon elektromotora: 120 kW (161 koní)

Krútiaci moment: 221 libier/stopu (299 Nm)

Kapacita batérie: 25,5 kWh

Honda prevzala to najlepšie zo svojich vlastností áut a skombinovala to s elektrickým pohonom. Clarity Electric má intuitívnu technológiu, vďaka ktorej je jazda veľmi pohodlná.

Zážitok z jazdy

Vodiči majú možnosť využiť naplno 120 kW (161 koní) výkon elektromotora v eko móde, normálnom móde alebo športovom móde. Všetky tri módy prinášajú hladké, takmer tiché jazdné vlastnosti na ulice, avšak využívajú sa tu rôzne zmesi výkonu.

Eko a normálny mód poskytujú to, čo by ste od nich očakávali. Využívajú menej energie, no poskytujú dostatok výkonu pre normálnu jazdu. Pri športovom móde nemá Clarity Electric žiadny problém posadiť vás pri akcelerácii dozadu.

Ľudia si už roky spájali konské sily s rýchlymi autami, avšak elektromobily tento precedens rušia, kedy slúžia ako pripomienka, že rýchle autá sú rýchle vďaka svojmu krútiacemu momentu a nie počtu koní.

V sedadle jazdca Clarity Electric ponúka peknú kolekciu aktívnej bezpečnosti a technológie asistujúcej jazdu. Funkcia Traffic-Aware Cruse Control (TACC) je síce o úroveň nižšia ako autopilot od Tesly, funguje však podobne.

Interiér

Ak by ste sa na auto pozreli vôbec po prvýkrát, tak by ste neverili, že je to elektromobil, čo je super. Priemerný kupujúci chce auto, ktoré vyzerá, chová sa a funguje ako priemerné auto na trhu, tzn. štyri dvere, volant, elektrické sedadlá a tachometer. Clarity Electric prekrásne integruje svoje prvky elektromobilu do veľmi komfortného, priestranného a moderného interiéru.

Informačný systém v Clariy obsahuje funkčný navigačný systém, ktorý zahŕňa čerpacie stanice, ako aj nabíjačky pre elektromobily. Predné a zadné sedadlá v Clarity Electric ponúkajú priestranný, pohodlný zážitok s množstvom miesta pre všetky veci, ktoré priemerná rodina potrebuje.

Exteriér

Zvonka Clarity Electric vyzerá ako o kúsok väčší Accord. Zadná časť vozidla je zarovnaná s odvážnym čiernym panelom, ktorý vytvára zo svetiel futuristický dojem.

Dojazd a nabíjanie

Achillova päta u Clarity Electric je jeho dojazd. Iba s 143 kilometrami jednoducho nemôže konkurovať moderným dostupným elektromobilom, ako je Chevy Bolt (383 km), Tesla Model 3 (354 km) alebo Nissan Leaf (243 km).

Pre väčšinu vodičov je 143 km dostatok pre každodennú jazdu, na víkendy to však už nemusí stačiť. K tomu si pridajme nedostatok nabíjačiek, ktoré podporujú rýchle DC nabíjanie.

Zhrnutie

Honda Clarity Electric je celkovo dobrý vstup na trh elektromobilov. Ako auto je dostatočne veľké, má pekný interiér a dobrú akceleráciu. Na druhej strane mince, dojazd mu neumožňuje konkurovať s modernými elektromobilmi. Tento nedostatok je ďalej spojený so závislosťou na rýchlom nabíjaní, ktoré však nie je však tak ľahko dostupné. Je jasné, že do pár rokov sa situácia s nabíjačkami zlepší, to však platí aj pre technológiu elektromobilov, kedy bude už Clarity Electric zastarané auto.

Čo sa týka ceny, auto je zatiaľ dostupné v Kalifornii a Oregone. Je možné ho kúpiť na lízing za 199 dolárov/mesiac (170 eur) a 1499 dolárov (1283 eur) za 36 mesiacov.

Zdroj: cleantechnica.com, Zdroj fotografií: cleantechnica.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here