Hyundai a Kia začínajú byť vážni ohľadom elektromobilov, čo sa odráža na nových modeloch Kona, Niro a Soul EV, ktoré ponúkajú dobrý balíček za rozumnú cenu. No ani jedno z týchto áut nie je výkonné monštrum, ale regulárne autá na každodenné používanie.

Všetko toto sa má zmeniť, kedy dve spoločnosti oznámili investíciu v hodnote 80 miliónov eur do Rimac Automobili, chorvátskeho výrobcu superáut. Ten stojí za Rimac Concept_One a nadchádzajúcim Concept_Two. Cieľom je spolupracovať na produkcii dvoch vysoko výkonných elektrických áut, pričom jedno z nich má debutovať pod Hyundai značkou „N“, zatiaľ čo druhé využije technológiu palivových článkov.

Investícia je rozdelená na 64 miliónov eur od Hyundai a 16 miliónov eur od Kia. Doteraz bolo veľmi málo dodatočných detailov zahŕňajúcich partnerstvo a auto, okrem toho, že prototyp má byť dokončený v roku 2020. Kedy sa tento prototyp dostane na cestu sa však nevie.

Rimac uzatvoril partnerstvo s inými spoločnosťami už predtým. Spoločnosť dodala technológiu pre Aston Martin, Jaguár a Koenigsegg, zatiaľ čo Porsche vlastný podiel v spoločnosti. Taktiež získali investíciu od Camel Group, veľkého čínskeho výrobcu batérií. Cieľom Rimacu je stať sa veľkým dodávateľom pre elektromobily, až kým dosiahne status „Tier 1“.

Aj napriek týmto veľkým partnerstvám a snom je Rimac stále malou spoločnosťou. Zamestnáva okolo 500 zamestnancov a je z krajiny, ktorá nie je známa ako automobilová veľmoc. No i tak sa jej podarilo veľmi pôsobivé veci a je jasné, že si to odvetvie všimlo.

Zatiaľ, čo nové elektromobily od Hyundai a Kia sú celkom schopné a Soul EV sa zdá byť výborné samo o sebe (s viac výkonom než akýkoľvek iný model v rade Soul), na konci dňa nezachytávajú toľko pozornosti ako napr. taký Roadster od Tesly.

Takže, nové vysoko výkonné elektrické superauto, vyrobené s pomocou Rimac, spoločnosťou, ktorá stojí za jedným z najrýchlejších a najbláznivejších áut, ktoré existujú, by mali získať dostatok pozornosti pre obe spoločnosti.

Všetko je však zatiaľ iba na papieri. Neexistuje žiadny koncept, prototyp konceptu ani koncept konceptu, máme iba oznámenie snahy vytvoriť koncept. A zatiaľ, čo Hyundai a Kia potvrdili, že dokážu vytvoriť elektromobily a predať ich, v súčasnosti sa sústredia hlavne na osobné vozidlá v krajinách, kde sú ich vozidlá podporované dotáciami od vlády.

Ďalej, hoci plánujú vytvoriť jedno batériové elektrické auto, ďalšie je auto s palivovými článkami, čo je technológia, ktorá je síce zaujímavá pre určité využitie, ako sú nákladiaky, nezdá sa to byť vhodné pre spotrebiteľské autá. Hyundai si myslí, že sa neskôr uchytia, no to sa ešte uvidí.

Elektromobily, ktoré Hyundai a Kia vyrábajú sú celkom dobré, otázkou však je, či ich predávajú efektívne. Dúfame, že vedia, čo majú a snažia sa ich predať čo najviac môžu, čo najviac ľuďom a ukázať svoj záväzok pre elektromobily.

V rámci elektrifikácie sú pred množstvom ázijských automobiliek, ako je Honda a Toyota, hoci stále trochu zaostávajú za Nissanom. Nissan má menej modelov, no rozvinutejší ekosystém a predáva svoj Leaf oveľa viac ľuďom a efektívnejšie, takže je viac zaviazaný k elektromobilom.

Budeme radi, ak Hyundai a Kia budú pokračovať vo vytváraní solídnych produktov a predávať ich vo väčšom rozsahu, v číslach a ukážu, čo dokážu urobiť so serióznym elektrickým športiakom.

Hyundai a KiaZdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here