Cieľom Kona EV je byť prvým rely autom, ktoré je schopné dokončiť event v celej dĺžke iba s elektrickým výkonom. Auto je momentálne vo fáze vytvárania dizajnu a očakáva sa, že sa otestuje po prvýkrát v apríli 2020. Na rely verzii Hyundai spolupracuje so spoločnosťou Paddon.

Paddon spolupracuje s Hyundai Nový Zéland,  Univerzitou Canterbury (University of Canterbury) a Stohl pokročilý výskum a vývoj (Stohl Advanced Research and Development) – tímom Manfreda Stohla, ktorý už poskytuje elektrické riešenia pre relycross.

Preniknúť do rely nie je nič nové pre Paddon relysport, novozélandskou firmou, ktorá ako prvá vyhrala pre Hyundai titul konštruktérov s modelom i20 AP4 na rely šampionáte Nový Zéland.

„Auto bude showstopper v rámci výkonu,“ povedal Paddon pri spustení alternatívnej energetickej motoršport divízie Paddon Relysport vo svojom domove Central Otago na Novom Zélande.

Paddon pokračuje:

„Alternatívna energia sa vyvíja rýchlo v spotrebiteľsky orientovanom automobilovom sektore, no rovnaké vývoje nie sú rozšírené v motoršporte a určite nie v rely. Rovnako ako väčšina entuziastov do motoršportu a ich prvé dojmy o koncepte, najprv som si myslel: „Elektromobily nie“! No čím viac som o tom rozmýšľal, tým viac potenciálu som videl pri usmerňovaní najlepšieho rely s technológiami, ktoré cielia na hlavných výrobcov áut.“

Svetový šampionát predstaví hybridy v roku 2022, dokedy Paddon plánuje druhú etapu elektrického riešenia. Bývalý víťaz Rely Argentína priznáva, že nové auto prinesie zo sebou výzvy.

Paddon tvrdí:

„Niektoré existujúce elektromobilové technológie už výkon majú. Niektoré majú výkon až 1000 koní. Takto využijete tento výkon na spoliehanie sa, napríklad pomocou vektorovania krútiaceho momentu pri situáciách štrku, alebo priľnavosti a rozsahu potrebného na dokončenie celého dňa.

Elektromobilové rely otvára viac výziev v porovnaní s pretekaním na okruhu, ako je dojazd, nabíjacie systémy a zvuk. Keď nájdeme riešenia na tieto prvky, množstvo z nich bude aplikovaných pre bežného jazdca a vlastníka elektromobilu.“

Jednou z kľúčových výziev v rely je zaistiť, že auto vytvára dostatok hluku, aby varovalo divákov a personál o príchode auta.

„Som zaviazaný k uisteniu, že auto vytvára druh zvuku, ktorý si rely fanúšik užije. Z praktického uhľa pohľadu auto potrebuje vytvoriť hlučný a odlíšiteľný zvuk pre bezpečnosť každého na užitie si akcie,“ tvrdí Paddon.

Plánom je spustiť Kona EV rely auto na Novo Zélandských pretekoch ďalšiu sezónu, pričom ďalší prototyp, kompletný s rozšíreným dojazdom je naplánovaný pre rok 2021.

Generálny manažér Hyundai Nový Zéland Andy Sinclair tvrdí, že firma je nadšená spoluprácou s Paddon na najnovšom projekte.

„Sme nadšení zahrnutím do vývoja prvého elektrického rely auta s Paddon Relysport. Ako elektromobilová značka číslo jedna na Novom Zélande sme zaviazaní k inováciám a byť šampiónom, takže tento projekt nás usmerňuje správnym smerom.“

rely

Zdroj: insideevs.com. Zdroj fotografií: insideevs.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here