Jaguár Land Rover plánuje spustiť svoju novú vlajkovú loď ako konkurenciu pre Tesla Model S. Spoločnosť vyhlásila, že jej nová vlajková loď, elektrický sedan XJ, vyjde niekedy v roku 2020. Modely so spaľovacím motorom budú nasledovať za ním.

Automobilka v minulosti oznámila, že ponúkne elektrické a plug-in hybridné verzie každého modelu, ktorý bude predávať od roku 2025. Od nového XJ sa očakáva, že bude prvým z modelov založených na novej modulárnej architektúre, na ktorej sa budú mocť vyrobiť nové elektrické a benzínové platformy.

Elektrické XJ bude mať pravdepodobne 90,2 kWh batériu s cieľovým dojazdom 292 míľ (469 km). Tento dojazd je však založený na WLTP štandardoch, takže reálny dojazd bude nižší. Nová „Modular Longitudinal Architecture“ nie je spojená s platformou, na ktorej je postavený elektrický Jaguár I-Pace. Ten je vybudovaný v továrni Magna-Steyr v Rakúsku. Model XJ a vozidlá na modulárnej platforme MLA budú vyrobené v hlavnej továrni automobilky v anglickom Solihull.

Nová platforma bude taktiež základom pre dve nové SUV od Range Rover. Konkrétne, pre novú vlajkovú loď Range Rover v roku 2021 a nový Range Rover Sport, ktorý príde o rok neskôr. Oba Range Rovery budú ponúkané s pohonom plug-in hybrid, pričom aspoň jeden zo štyroch modelov Range Rover zahrnie možnosť elektrickej verzie.

Range Rover i Range Rover Sport v súčasnosti zahŕňajú možnosti pohonu plug-in hybrid, no sú založené na staršej platforme, ktorá nie je zdieľaná s Jaguárom. Očakáva sa, že nové plug-in hybrid modely budú mať o niečo dlhší elektrický dojazd.

Očakáva sa, že platforma MLA nahradí päť platform, ktoré v súčasnosti spoločnosť používa. Nemusí to však byť jediná elektrická architektúra spoločnosti. Vedúci dizajnu Ian Callum povedal, že platforma pre I-Pace bude taktiež tvoriť základ pre nové, vylepšené elektrické modely.

Zdroj: greencarreports.com. Zdroj fotografií: greencarreports.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here