Tesla Cybertruck zaujal verejnosť pri odhalení minulý týždeň, predovšetkým v rámci svojho dizajnu, ktorý vyvolal mnoho otázok. Jednou z nich bola aerodynamika. Ak zvyšok vozidiel Tesly využíva pekné krivky na získanie aerodynamiky, ako bude Cybertruck držať na ceste? Na to sa pozrel jeden letecký inžinier.

Ten otestoval dizajn Cybertruck cez CFD softvér (počítačová verzia veterného tunela), aby zistil, či sa pickup šoféruje, alebo len vyzerá ako tehla. Letecký inžinier Justin Martin vybudoval model pickupu z každého uhla, ktorý mohol získať z fotiek eventu. Martin tvrdí, že skúmal fotky a videá zo všetkých uhlov počas 24 hodín, ako spúšťal simuláciu. Hoci nie je všetko perfektné, všeobecný tvar karosérie sa mu celkom podaril.

Odmietol zdieľať čísla pre Cd (koeficient ťahu), pretože jeho predpoklady s kolesami a blatníkmi mohli významne ovplyvniť výsledky až tak, že mohli byť konzervatívne. Cd čísla sa stali populárnymi ako približné vyjadrenie efektívnosti vozidla. Neznamenajú však všetko, prierezová plocha je taktiež dôležitá.

Martin publikoval výsledky aerodynamickej štúdie Cybertrucku. Výsledky vyzerajú sľubne. Jedna z nezodpovedaných otázok bola, či ťažké línie pickupu budú spôsobovať, že sa prívod vzduchu stane oddeleným od povrchu. V aerodynamike je dôležité udržovať jemný prívod vzduchu po povrchu. Ak prívod vzduchu unikne z povrchu a spôsobí turbulenciu, vedie to k unášaniu vozidla.

Obavy sú, že vrchol Tesla Cybertruck spôsobí turbulentný vír nad celou oblasťou korby, čo sa stáva pri bežnom pickupe. Zdá sa však, že klenutá strecha Cybertruck funguje dosť dobre na udržovanie prúdu vzduchu nad vrcholom vozidla. Je tu kúsok hrubého bodu na vrchole pickupu, kde prúd vzduchu dosahuje rýchlosť 88 míľ/h (141 km/h) pri rýchlosti vozidla 65 míľ/h (104 km/h). To vedie k určitému oddelenému prívodu vzduchu (žltá lína za vozidlom), no to väčšinou pochádza z okrajov stĺpiku A, kde vietor fúka z masívneho čelného skla.

aerodynamika

Takže hlavné body obavy pochádzajú z okrajov masívneho čelného skla a predného nárazníka (ktorý bude musieť splniť bezpečnostné regulácie pre chodcov). Martin si myslí, že vír prichádzajúci zo stĺpiku A pomáha k tlačeniu vzduchu z vrcholu späť dolu cez klenutú strechu opäť do prúdu.

Je tu taktiež veľká oblasť turbulencie za uzavretou korbou, no väčšina vozidiel má určité unášanie, predovšetkým pickupy a nákladiaky. Ideálny aerodynamický tvar by bola perfektná slza s veľmi ostrým koncom. To však nie je praktické z legálnych a bezpečnostných dôvodov.

Hoci sú tu určité obmedzenia pre Martinov model, je dobré na prvý pohľad. A čo sa týka odhadu, pickup má lepšiu aerodynamiku než naznačuje prvý dojem.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here