Kia vyplnila tlačovú správu pre koncept HabaNiro s toľkými superlatívami, až človek nevie, čo si má o tomto koncepte v skutočnosti myslieť. Vytvorený v Kia Design Center America v Kalifornii, HabaNiro je označené ako „úplne nová kategória mobility“ alebo „auto všetkého“.

Kia HabaNiro Concept

Plne elektrické štvordverové auto s pohonom na všetky kolesá, ktoré zvládne dojazd 300 míľ (482 km) má motýlie dvere a 5. úroveň autonómnej jazdy. Na druhú stranu, keďže je to koncept, tieto vlastnosti sa považujú za skromné.

Kia HabaNiro Concept

Ideou je, že kompaktný štvordverový crossover je pripravený a určený cestovať kamkoľvek, od mestských uličiek, cez prašné cesty, až po „off-road so sebavedomím na vzdialené dobrodružstvá v divokej prírode.“

Kia HabaNiro Concept

Koncept je o 1,5 palca kratší, než produkčné Kia Niro, no za to o 6 palcov širší, o 3 palce vyšší a rázvor má o 5,2 palcov dlhší. Kolesá, ktoré majú 20 palcov majú 265/50 pneumatiky, majú gumu iba o kúsok kratšiu ako pneumatiky do každého terénu na Mercedes-Benz Concept HLB. Batéria poháňa dva elektromotory, jeden vpredu a jeden vzadu pre pohon e-AWD (elektrický pohon na všetky kolesá).

Kia HabaNiro Concept

Na rozdiel od elektrického konceptu Kia v Ženeve, ktorý mal množstvo obrazoviek, kabíne HabaNiro chýbajú obdĺžnikové obrazovky a tlačidlá. Displej s plnou šírkou na čelnom skle poskytuje všetky nevyhnutné informácie, projektované z inštrumentálneho panela, ktorý sa dá taktiež využiť ako touchpad. To, spolu so schopnosťou prehrávať filmy na obrazovke pri 5. úrovni autonómnej jazdy znie skvelo, budeme si však musieť počkať na to, ako to bude fungovať v skutočnosti (ak to tak bude).

Kia HabaNiro Concept

Taktiež je možné prihlásiť sa pre demo „obvodového vetracieho systému“, ktorý „potichu a rovnomerne fúka vzduch cez kabínu“. Vzorovaná podlaha je zas vysvietená s meniacim sa svetlom, ktorý sa prispôsobuje nálade.

Kia HabaNiro Concept

HabaNiro bude mať taktiež systém emočnej adaptívnej jazdy v reálnom čase (Real-time Emotion Adaptive Driving, skratka R.E.A.D.), ktorý bol predstavený na CES v januári 2019. Systém sledovania očí monitoruje pohlad vodiča. Takže, ak sa pozrie na miesto, kde by malo byť spätné zrkadlo, no nie je, systém premietne pohľad dozadu.

Kia HabaNiro Concept

Kia tvrdí, že toto „nie je bizarné superauto, ktoré nikdy nebude vytvorené, no jasnozrivý pohľad do budúcnosti mobility, kde budú automobily môcť bezproblémovo integrovať dizajn, schopnosť, užitočnosť a kreativitu.“ Znie to tak, že HabaNiro uvidíme v budúcnosti v tradičnej forme.

Zdroj: autoblog.com. Zdroj fotografií: autoblog.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here