Lamborghini Sián bude najvýkonnejšie auto, ktoré bolo kedy vyrobené. Podarilo sa to vytvorením nového hybridného pohonu s využitím superkondenzátorov.

Superkondenzátori nie sú ako elektrochemické batérie. Môžu sa nabiť a vybiť iba v priebehu sekúnd, no ich nevýhoda je nízka energetická hustota a to, že nemôžu uložiť dostatok energie, aby boli použiteľné pre elektrické auto.

Niektoré spoločnosti skúmali možnosti hybridných superkondenzátorov, čo predstavuje mix medzi batériami a superkondenzátormi pre potenciálne využitie elektrických vozidiel. Lamborghini, ktoré nebolo rýchle v adoptovaní elektrickej technológie, bolo medzi poprednými automobilkami, ktoré skúmajú potenciál superkondenzátorov.

Najnovšou ukážkou je model Sián, kedy automobilka adoptuje technológiu tým, že ide o „prvú aplikáciu superkondenzátora pre hybridizáciu.“

Sián

Lamborghini popísalo systém nasledovne:

„Technológia akumulácie energie je prvou na svete. Na rozdiel od lítium-iónovej batérie, Sián inovuje aplikáciu superkondenzátoru: technológia bola po prvýkrát použitá v Lamborghini Aventador. Tentokrát je dramaticky pokročilejšia a uloží 10x toľko energie. Je trikrát výkonnejšia než batéria rovnakej váhy a 3x ľahšia než batéria, ktorá produkuje rovnaký výkon.

Umiestnenie medzi kabínou a motorom zaručuje perfektné rozloženie váhy. Elektrický systém so superkondenzátorom a elektromotorom váži iba 34 kg a poskytuje pozoruhodný pomer hmotnosti k výkonu 1 kg/konská sila. Symetrický tok energie zaručuje rovnakú efektívnosť v nabíjacích a vybíjacích cykloch. Je to najefektívnejšie riešenie s ľahkou váhou a hybridným pohonom.“

Sián

V kombinácii s 12-valcovým motorom, Sián má výkon 819 koní (602 kW) a maximálnu rýchlosť cez 350 km/h.

Stefano Domenicali, predseda Automobili Lamborghini a výkonný riaditeľ, okomentoval nové vozidlo nasledovne:

„Sián je majstrovské dielo v rámci možností. Sián nielenže doručí impozantný dizajn a konštrukciu hyperauta, rozširuje potenciál Lamborghini ako značku superáut zajtrajška a nasledujúcich dekád, dokonca aj keď sa hybridizácia stane žiadanejšou a nevyhnutnou.

Lamborghini Sián reprezentuje ďalší krok v elektrifikácii Lamborghini a rozširuje ďalšiu generáciu 12-valcového motora. Názov Sián znamená v dialekte Bologne „záblesk“, čím vyjadruje elektrifikáciu produkčného auta Lamborghini a potvrdzuje silné prepojenie v oblasti, ktorej operujeme. So Sián demonštruje Automobili Lamborghini dynastickú silu ako legendárna značka superšportových automobilov do budúcnosti.“

Sián

Superkondenzátory sú taktiež extrémne užitočné pre regeneratívny brzdný systém auta. Vďaka ich schopnosti nabiť sa instantne, dokážu rekuperovať energiu z brzdenia a vždy vybiť celú energiu pri akcelerácii.

Výsledkom je podľa spoločnosti „najrýchlejšie akcelerujúce Lamborghini“.

Automobilka napísala:

„Toto robí Sián najrýchlejšie akcelerujúcim modelom Lamborghini, kedy dosiahne akceleráciu z 0-100 km/h za menej ako 2,8 sekundy. Zlepšenie manévrov pružnosti je ešte zreteľnejšie. Ťažná sila je vylepšená o 10 % v treťom stupni a akcelerácia z 30-60 km/h je vylepšená o 0,2 sekundy v porovnaní s modelom Aventador SVJ.“

Lamborghini Sián bude odhalené médiám a verejnosti na Frankfurtskom autosalóne 2019.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here