Spoločnosť Toyota Motor Corporation spustí svoj prvý elektrický Lexus v roku 2020. Model UX300e vojde do predaja na ďalšiu jar v Číne. Následne bude debutovať v Európe v lete 2020 a v Japonsku začiatkom roka 2021.

Plán začal odhalením elektromobilu na medzinárodnom čínskom autosalóne v Guangzhou minulý mesiac. Spustenie UX300e je v súlade s oznámením čínskej vlády vytvorenia kvót na elektromobily. Čína chce, aby bezemisné vozidlá do roku 2025 reprezentovali 25 % predaja automobilov.

Nový 2020 Lexus UX300e SUV má dojazd okolo 200 míľ (321 km). Použije 54,3 kWh batériu, ktorá bude poháňať motor s výkonom 201 koní na predné kolesá. Palubná nabíjačka má 6,6 kW nabíjanie. DC rýchle nabíjanie je nastavené na 50 kilowattov.

Dostupné sú aj ďalšie vlastnosti. Lexus v tlačovej správe oznámil, že bude mať riadiacu páku na ovládanie regeneratívneho brzdenia. Automobilka sa bude taktiež sústrediť na aktívny zvukový systém, aby UX300e bolo čo najtichšie. Ako sa spoločnosť vyjadrila:

„Lexus sa vždy sústredil na poskytovanie odlišného zážitku z jazdy a to sa nemení ani v prípade vývoja batériových elektromobilov. UX 300e má jednu z najtichších kabín vo svojej triede, kedy využíva dedičstvo zvukového manažmentu z DNA Lexusu.“

Toyota/Lexus si nemôžu dovoliť prehliadať čínsky trh s vozidlami, ktorý je 5x väčší ako domáci trh Toyoty. Automobilka je známa opatrnosťou ohľadom elektromobilov. V roku 2017 tvrdila, že sa „chystá na prípravu“.

Toyota tento rok potvrdila prepojenie s čínskym CATL, najväčším výrobcom batérii. Automobilka má taktiež batériové partnerstvo s BYD a Panasonic. Získanie prístupu k dlhodobej a bezpečnej dodávke batérii je základný krok smerom k produkcii elektromobilov.

Na automobilovom salóne Los Angeles 2019 inžinier Toyoty Jackie Birdsall prezradil pre Electrek nasledovné:

„Máme za sebou vývoj výkonnej elektroniky, batérie, elektrického motora atď. Všetko to uľahčí, ak trh bude požadovať batériové elektrické auto. Z hľadiska inžinierstva sme sa strategicky umiestnili. Vyvinuli sme všetko, čo potrebujeme na spustenie, akonáhle tu bude spotrebiteľský dopyt.“

Sme prekvapení stanoviskom Toyoty, že tu nie je dopyt po batériových elektromobiloch, zatiaľ čo spoločnosť pokračuje v podpore vodíkových vozidiel. No možno sa niečo chystá. Tak, či onak, Lexus predstaví 200-míľové (321 km) elektrické auto v Číne v roku 2020, po ktorom bude nasledovať vydanie v Európe a neskôr v Japonsku.

Sami si môžete utvoriť názor ohľadom toho, čo 2. najväčšia automobilka chystá pre elektromobily. Nezadržiavame svoj dych. No môžeme predpokladať, čo sa chystá pri uvážení, že Toyota uzatvorila partnerstvo s najväčším výrobcom batérii a teraz predstavila Lexus UX300e.

UX300e

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here