Holandský startup Lightyear tvrdí, že jeho elektrické auto One je najaerodynamickejšie auto na svete, a to vďaka koeficientu odporu v hodnote 0,2.

Ako sa spoločnosť vyjadrila v utorok:

„Počas týždňového testovania vo veternom tunely v Turíne bol tím Lightyear schopný zhodnotiť svoje simulačné modely a potvrdiť koeficient odporu (Cd) pod 0,2. Predstavuje to nový rekord v aerodynamike pre Lightyear One. Rovnaké číslo bude dostupné aj v hotovom aute, keď bude auto plne vyvinuté. S takýmito výsledkami bude Lightyear One najaerodynamickejším autom na trhu.“

Prístup Lightyear k efektívnosti je založený na aerodynamickom výkone. Holandská spoločnosť považuje svoju expertízu v dlhom dojazde pomocou solárneho pohonu. Štvornásobný šampión v súťaži „Svetová solárna výzva“ aplikoval svoje skúsenosti a expertízu pre toto solárne auto. Vozidlo sa spolieha na svoju solárnu strechu na realizáciu svojho potenciálu.

Lightyear One

Spoločnosť tvrdí, že solárne auto je schopné dojazdu 400 míľ (643 km) na jedno nabitie v ideálnych (slnečných) podmienkach a 250 míľ (402 km) v bežných podmienkach. Je to možné aj vďaka schopnosti dobiť 7,5 míľ (12 km) za hodinu iba zo slnka. Lightyear tvrdí, že hlavným cieľom je prispieť k budúcnosti nezávislej od elektrickej siete.

Lightyear One

Všetky snahy sú zhmotnené v aute, o ktorom Lightyear tvrdí, že pôjde o päťmiestny sedan s úložným priestorom SUV. Lightyear One má prísť na trh v roku 2021.

Projekt vyzerá zaujímavo a doposiaľ nie je na trhu veľa solárnych áut, takže ide o nepreskúmaný trh. Na druhú stranu, ide o auto, takže jeho primárny konkurenti budú elektrické autá, plug-in hybridy, no a predovšetkým autá so spaľovacím motorom. V porovnaní s elektromobilmi ide ešte o menej rozvinutú technológiu. Kto však vie, o 5-10-15 rokov bude trh iný.

Lightyear One

Zdroj: greencarreports.com. Zdroj fotografií: greencarreports.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here