Vylepšovanie nového elektrického hyperauta Lotus Evija Electric pokračuje vo firemnom sídle Hethel. Po rozsiahlych simuláciach, plus počiatočných traťových testoch vo Veľkej Británii a Taliansku, Lotus zverejnil doposiaľ najkompletnejšiu verziu svojho modelu.

Tzv. Prototyp #2 Lotus Evija Electric zahŕňa podvozok vybudovaný na mieru, kompletný elektrický pohon, panely karosérie z uhlíkových vlákien, plus z väčšiny dokončený interiér so sedadlami a produkčnými vlastnosťami. Auto má taktiež plný hydraulický systém na podporu aktívnej aerodynamiky auta.

Prototyp #2 šoféroval Gavan Kershaw, riaditeľ atribútov a produktovej integrity Lotusu. V podstate je hlavný testovací jazdec firmy. Kershaw je taktiež známy ako človek, ktorý stojí za najznámejšou traťou Top Gear v Dunsfold Aerodrome, kedy navrhol každú charakteristickú zákrutu trate.

„Auto je momentálne v štádiu bez ovládania stability, alebo krútiaceho momentu. Je to kvôli tomu, aby sme vyhodnotili základy pre podvozok a vytvorili mechanickú výhodu pred ostatnými časťami, ako je elektronika. To znamená, že môžeme skutočne čítať auto. Neskôr môžeme vyladiť to, čo sme získali ako mechanickú výhodu počas toho, ako pridávame vrstvy.

Je to spôsob Lotusu – získať základy od začiatku a použiť základnú aerodynamiku, kinematiku podvozku a geometriu, aby sme cítili odpoveď vozidla,“ povedal Kershaw.

Jedna z vecí, na ktorej Lotus pracuje od začiatku vývoja auta je rozdelenie krútiaceho momentu medzi jednotlivými kolesami. Kershaw, ktorý pracuje v Lotuse vyše 30 rokov, tvrdí, že sa v aute už cíti ako doma.

„Lotus bol vždy o „input = output“, takže ak urobíte niečo, získate odpoveď, a to momentálne vyrovnávame. Všetko je to o detailoch, takže napr. hodnotíme progresívnu odpoveď od pedálov. Vieme, že je tu enormné množstvo krútiaceho momentu, no šoféri ho budú chcieť len keď si ho vypýtajú so svojou pravou nohou. Všetko je to o získaní rovnováhy krútiaceho momentu.“

Hoci je to prvé elektrické auto Lotusu, auto čerpá mnoho funkcií od iných áut od automobilky.

„Všetko je to o prinášaní skúseností z iných vozidiel – to, čo vieme o jazde na Exige a Evora, pretekárskych áut Lotus GT a uistení sa, že zdrojové DNA Lotusu je čo najlepšie v Evija. Pre mňa je to naozaj vzrušujúce. Milujem túto časť vývoja akéhokoľvek Lotusu, pretože dokazuje, že mechanický dizajn a fyzika za všetkým je správna. Následná práca s inžiniermi na zlepšenie skúsenosti dodáva auto skutočný charakter Lotusu. Je to krok za krokom, ktorý robí s každým Lotusom a Evija nie je výnimka,“ tvrdí Kershaw.

Evija

Zdroj: insideevs.com. Zdroj fotografií: insideevs.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here