Lotus odhalil elektrické hyperauto Evija, ktoré nazval ako celosvetovo najvýkonnejšie produkčné auto na ceste. Cena začína na 1,7 milióna libier (1,83 miliónov eur). Evija má za cieľ výkon 2000 koní a 1700 Nm krútiaceho momentu. Lotus tvrdí, že zvládne akceleráciu z 0-100 km/h za menej ako 3 sekundy.

Automobilka taktiež tvrdí, že Evija zvládne akceleráciu z 0-300 km/h za menej než 9 sekúnd, „čím je lepšie ako akákoľvek iná konkurencia.“ Maximálna rýchlosť je 320 km/h. Evija bude mať štyri motory a 70 kWh batériu s výkonom 2000 kW. Lotus tvrdí, že vozidlo bude mať dojazd 402 km.

Batéria bude schopná nabíjať sa na úrovni 800 kW, čo umožní plné nabitie za 9 minút, pokiaľ to teda bude komerčne možné. S existujúcou technológiou bude Evija schopná nabiť sa pri využití 350 kW nabíjačky na 80 % za 12 minút a na 100 % za 18 minút. Lotus poznamenal, že je v „diskusii s externými dodávateľmi pre nabíjacie riešenia pre zákazníkov.“

Evija

Lotus odhalil ďalšie detaily o Evija:

  • ultraľahká konštrukcia z uhlíkových vlákien z neho robí pri váhe 1680 kg najľahšie produkčne vyrábané hyperauto,
  • svetová technológia svetelného lúča,
  • komplexné personalizačné a zážitkové programy pre zákazníkov,
  • bude navrhnuté, vytvorené a ručne vyrobené v známej továrni automobilky Hethel vo Veľkej Británii.

Evija s pohonom na všetky kolesá zahŕňa EPS kontrolu stability, no zaujímavo, Lotus vyzdvihuje elektro-hydraulický systém využívaný pre zatáčanie. Russell Carr, riaditeľ dizajnu Lotus Cars poznamenal:

„Študovali sme ako závodné autá Le Mans kreatívne využívajú vzduch, ktorý prúdi ponad, pod, okolo a cez vozidlo. Tento koncept „pórovosti“ je kľúčom pre Evija a umožní nám vytvoriť nadčasového dizajnu s výnimočným množstvom prítlaku.“

Lotus v minulosti oznámil, že vytvorí iba 130 kusov Evijas. Produkcia začne v roku 2020.

Evija vyzerá neuveriteľne. Trochu si škriabeme hlavu nad vlastnosťami, ktoré Lotus oznámil a sme zvedaví, ako ich doručí. Evija sa dá porovnať s Battista, ďalším elektrickým hyperautom, ktoré má výkon 1900 koní.

Len veľmi málo ľudí bude mať možnosť zajazdiť si na takomto aute. Pokiaľ chce niekto mať takéto auto, môže si počkať na Tesla Roadster za zlomok ceny. Radi však vidíme, že automobilky tlačia limity elektrického výkonu a toto je jedno ostré hyperauto.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here