Lucid Air konečne prichádza na trh po niekoľkých rokoch odloženia. Bude prvým startupom z novej vlny kalifornských elektromobiliek, ktoré dostanú elektromobil do produkcie po Tesle.

Počas odloženia však Lucid nesedel s vyloženými nohami a nečakal na kapitál určený na výrobu. Vylepšili svoje prvé elektrické auto a teraz sme sa dozvedeli o niekoľkých riešeniach. Peter Rawlinson, výkonný a technologický riaditeľ tvrdí, že “Tesla to ešte nerozlúskla”, a že Lucid môže dostať elektromobily “na úplne novú úroveň dojazdu a efektívnosti”.

V roku 2017 Lucid Motors oznámil agresívnu základnú cenu 60-tisíc dolárov (približne 54-tisíc eur) pre svoj luxusný elektrický sedan Lucid Air, ktorý bude mať dojazd 240 míľ (386 km) a niekoľko zaujímavých vlastností. V tom čase Lucid taktiež odhalil plán pre továreň v Arizone v hodnote 700-miliónov dolárov (približne 636 miliónov eur), ktorá mala začať vyrábať model Air v roku 2018.

Nový kapitál pre Lucid

Spoločnosť však mala problém so získaním kapitálu, ktorý bol potrebný na konštrukciu továrne. Neskôr v roku 2018 Lucid získal cez 1 miliardu dolárov (približne 909 miliónov eur) vďaka investíciam zo Saudskej Arábie, ktoré ho dostali späť na plány z roku 2017.

Niekoľko mesiacov dozadu začali s výstavbou v Arizone a tvrdia, že plánujú začať s prvými doručeniami do konca roku 2020. Časová os sa zdá byť agresívna, no Rawlinson je sebavedomý, že to spoločnosť dodrží.

Potvrdil, že v súčasnosti dokončujú strechu továrne a začnú budovať produkčné linky. V súčasnosti vyrábajú 80 predprodukčných prototypov a testujú produkciu svojej továrne v Kalifornii. Výrobný tím v Arizone ich využije na produkčnú kapacitu.

Vozidlo, ktoré budujú však nie je úplne také isté, ako odhalili v roku 2017. Produkčná verzia a vlastnosti budú odhalené na autosalóne New Yorku v apríli. Rawlinson však prezradil niekoľko nových detailov.

Najlepší systém na trhu

Najzaujímavejším je 900-voltový systém Lucid Air:

“Tesla má 400 voltov. Porsche predstavilo 800-voltový systém. My použijeme vyše 900-voltový systém,” povedal Rawlinson.

Pôjde o prvé osobné elektrické auto s takýmto systémom a Rawlinson tvrdí, že to umožní vyše 400 míľ dojazdu (643 km).

Minulý týždeň Elon Musk povedal, že spoločnosť je blízko k tomu, aby Model S získal dojazd 400 míľ (643 km). Rawlinson tvrdí, že ich auto dosiahne 4, alebo 5 míľ na kWh a zosadí Teslu v rámci dojazdu a efektívnosti.

Keď bol Lucid Air predstavený v roku 2017, spoločnosť oznámila možnosť troch batérii s kapacitou 130 kWh a 400 míľami (643 km) dojazdu. Teraz Rawlinson potvrdil, že verzia s maximálnym dojazdom stále získa dojazd 400 míľ (643 km), no stále bude mať batériu s 130 kWh, a to vďaka efektívnosti.

Spomenul niekoľko vylepšení celkovej jazdnej jednotky, o ktorej tvrdí, že je taká malá, že napriek tomu zvládne výkon 1000 koní. Aby vozidlo získalo určitú efektívnosť, spoločnosť vytvorila nový tvar prevodovky.

Nie všetko sú však dobré správy. Rawlinson potvrdil, že sa budú sústrediť najprv na výkonné verzie, ktoré začnú od 100-tisíc dolárov (90,9-tisíc eur). Základná verzia príde neskôr. Rawlinson potvrdil, že s prvým vozidlom bude Lucid konkurovať nemeckým luxusným vozidlám, ako je Mercedes-Benz triedy S.

Produkčná verzia bude odhalená v apríli na autosalóne v New Yorku, spolu s detailnými vlastnosťami a cenou.

Náš názor

To, čo Lucid tvrdí, je rozhodne zaujímavé, otázkou však ostáva, či sa to spoločnosti podarí dotiahnuť do konca. Zaujímavé je, že sa Rawlinson vyjadril, že chce konkurovať Mercedesu a nielen Tesle. To by mala byť úloha každého výrobcu elektromobilov. Byť lepším ako autá so spaľovacími motormi, nielen lepší ako iné elektromobily.

Air

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here