Elektromobily nie sú lacné, na tom sa môžeme zhodnúť všetci. To isté platí pre elektrické motocykle, ktoré majú navyše obmedzenia vo veľkosti a váhe, ktoré ich výrobu komplikujú ešte viac.

Zatiaľ, čo náklady drahých elektromobilových komponentov postupne klesajú, stále sme niekoľko svetelných rokov od toho, aby konkurovali tradičným motorkám. Kvôli tomu musia firmy ponúkať inú konkurenčnú výhodu. Pre taliansky Volt, táto výhoda prichádza vo forme luxusu a obmedzenosti, ktorú ponúkajú v podobe novej elektrickej motorky Lacama.

Taliansky Volt, spoločnosť, ktorá stojí za Lacama, bola založená dvojicou Nicola Colombo a Valerio Fumagali potom, čo splnili epickú, 12 379 km dlhú cestu zo Šanghaja do Milána, ktorú absolvovali na elektrickej motorke.

Počas svojej rekordnej cesty, ktorá prechádzala cez 12 krajín počas 44 dní, Colombo a Fumagalli začali rozmýšľať nad tým, ako by mohli vytvoriť prémiové elektrické motorky, ktoré neobetujú nič v rámci kvality.

Štyri roky neskôr a o niekoľko kolegov viac, dvojica predstavila elektrickú motorku Lacama premium.

Výkon Lacama ju stavia na prvú priečku medzi elektrickými motorkami. S elektronicky obmedzenou rýchlosťou na 180 km/h a maximálnym výkonom 70 kW (94 koní), Lacama je definitívne rýchla. A s maximálnym krútiacim momentom 208 Nm dokáže taktiež akcelerovať.

Lacama údajne zvládne akceleráciu z 0-100 km/h iba za 4,6 sekundy. Lítium-iónová batéria vo veľkosti 15,1 kWh je väčšia než u väčšiny motoriek a má údajne zvládnuť 2000 nabití. S rýchlym DC nabíjaním sa dokáže nabiť iba za 40 minút. Čo sa týka dojazdu, Lacama zvládne 200 km na jedno plné nabitie.

Palubná doska Lacamy je dotyková obrazovka TFT, ktorá zahŕňa GPS navigáciu a možné spárovanie s iOS alebo Android zariadením. Táto elektrická motorka je sama o sebe veľmi výkonná, avšak to, čo ju oddeľuje od iných motoriek, je vysoká možnosť upraviteľnosti, ktorú Volt ponúka zákazníkom.

Colombo sa vyjadril pre Electrek v e-maily:

„Unikátnosť našej LACAMA motorky spočíva v tom, že vytvárame unikátny dizajn na mieru. Každá súčiastka je vytvorená podľa požiadaviek zákazníka. V súčasnosti spúšťame predobjednávkovú kampaň, pričom predávame obmedzené množstvo 25 kusov, pričom sú všetky takmer vypredané.“

Predobjednávky sú teraz spustená a doručenie sa očakáva ku koncu roku 2018, avšak Lacama nie je lacná. Rezervovať si ju môžete už za 250 dolárov (215 eur). Bude vás však stáť ďalších 37,5-tisíc dolárov (32,19-tisíc eur) na to, aby bola vaša.

Chcete sa pozrieť na Lacama bližšie? Tak to sa poponáhľajte do Anglicka, kde bude v nasledujúcom mesiaci predstavená na festivale Goodwood Festival of Speed.

Možnosť upraviť si motorku na mieru je pekné a je to niečo, čo sme videli v tomto segmente málokedy. Keď už platíte za motorku toľko, je pekné mať ju aspoň podľa svojich predstáv.

Čo sa týka dizajnu, bolo by dobré vidieť, kde je batéria ukrytá, keďže motorka neponúka toľko priestoru, ako elektromobil. Je možné, že niektorí ľudia budú chcieť ľahšiu motorku, to sa však budú musieť rozlúčiť s dojazdom, kvôli čomu nebudú nadšení. Jedno bez druhého však v súčasnosti nemôže existovať. Takže na takú veľkú batériu je pri pohľade na motorku veľmi dobre integrovaná.

Lacama by bola cool motorka na vlastnenie, je však určená pre prvých záujemcov, ktorí majú na to dostatočný príjem. Ide o rozumnú stratégiu, s ktorou začínala Tesla. Ak si dobre pamätáte, nezačala okamžite predávať Model 3, ale prémiový Roadster, následne sedan Model S a elektrické SUV Model X.

A i potom, čo sa dostali k Modelu 3, takmer dekádu po začiatku predaja prémiových elektromobilov, prvé Modely 3 boli viac prémiovými. Pomohli tak generovať pre spoločnosť viac zisku a udržali ich na hladine a dosiahnuť ich ultimátny cieľ predávať elektromobily, ktoré sú dostupné masám.

Luxusná elektrická motorka zrejme nie je snom väčšiny ľudí, je však dobré vidieť viac možností pre elektrický pohon, takže je to jednoznačne dobrý prínos pre trh.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here