Mazda má jeden z najčudnejších a najkontroverznejších prístupov k elektromobilom, najmä pre vlastný model MX-30. Teraz sme sa dozvedeli novinku, ktorá to potvrdzuje: automobilka urobila svoj prvý elektromobil umelo pomalší, “aby bol viac ako benzínové auto”.

Japonská automobilka doposiaľ zaostáva pri elektromobiloch. Stále nevydala vlastný elektromobil a jej riaditelia častokrát na verejnosti zhadzujú technológiu elektromobilov v prospech vodíkových článkov.

Minulý rok však Mazda konečne odhalila svoj prvý elektromobil, model MX-30. Získal zmiešané recenzie kvôli svojej relatívne malej batérii a dojazdu. Minulý mesiac Mazda nesprávne tvrdila, že elektromobily s vyšším dojazdom sú v rámci oxidu uhličitého horšie ako diesele. Doplnila, že neplánuje vyrábať žiadne elektromobily s veľkými batériami.

Jednu vec, ktorá na Mazda MX-30 chýbala je nielen to, že batéria je menšia naschvál, ale že taktiež je znížený krútiaci moment elektrického motora, aby mal akceleráciu benzínového auta. Autocar na základe rozhovorov s výkonnými pracovníkmi napísal nasledovné:

“Inžinieri Mazdy taktiež vyladili krútiaci moment elektrického motora Mx-30, aby bol menej frenetický ako v prípade väčšiny elektromobilov. Dôvodom je, že chcú, aby MX-30 pôsobil ako menej dramatická zmena od typického auta so spaľovacím motorom.”

MX-30 zahŕňa 35,5 kWh batériu a pohon schopný dodať 105 kW (142 koní) výkonu a 264 Nm krútiaceho momentu. Dojazd je uvádzaný ako 210 km vo WLTP štandardoch. Reálny dojaz je teda okolo 177 – 193 km. Očakáva sa, že akceleruje z 0-100 km/h za 9 sekúnd.

Náš názor

Po pravde, väčšina elektromobilov musí znížiť krútiaci moment elektrického motora, pretože pneumatiky neposkytujú dostatok trakcie, aby ho podporili. Znie to však tak, že Mazda to trochu prehnala a spomalila ho natoľko, aby bol zarovno s benzínovým motorom.

Toto je vyslovene smiešne. Rýchle a okamžité akcelerácie sú súčasťou identity elektromobilov. Mazda síce rada vylaďuje autá pre špecifický pocit z jazdy, no neveríme tomu, že nemohli zaradiť zábavu z akcelerácie pre pocit z jazdy.

Model MX-30 pritom vyzerá na prvý pohľad dobre

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografie: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here