Prvé produkčné elektrické auto MX-30 bude odhalené na Tokijskom autosalóne. Pred týmto eventom sa na internete objavila fotografia, ktorej účelom je predviesť vozidlo v celej svojej kráse.

Fotografia pochádza z magazínu Japan Car Top. Označuje auto ako „koncept“ no jeho dizajn sme ešte nevideli a zobrazuje významné zmeny od prototypov, ktoré boli videné pri testovaní. V minulosti sme mohli vidieť testovacie vozidlo Mazdy s technológiou elektromobilov a karosériou CX. Mazda tvrdí, že auto bude umiestnené niekde medzi CX-3 a CX-5.

V kontraste s testovacím vozidlom, fotografia MX-30 zobrazuje menšiu prednú masku, aká je typická pre elektromobily. Zahŕňa taktiež „škatuľový“ vzhľad ako karoséria testovacieho vozidla, čo je trochu zvláštne, keďže elektromobily bývajú „zakrivený“ pre aerodynamiku.

Čo je zaujímavejšie, koncept fotografia zobrazuje zadné samovražedné dvere, podobné ako u Mazda RX-8, alebo BMW i3. Plne testovacie vozidlo malo štyri dvere, čo naznačuje, že MX-30 bude menšie. Je možné, že sú aj iné dôvody, pravdepodone preto, že sa musel vytvoriť priestor pre batérie, alebo nabíjanie, no vzhľadom na to, že testovacie vozidlo má štyri dvere, je to trochu zvláštne.

Mazda vydala niekoľko propagačných materiálov pred spustením vozidla. Niekoľko dní dozadu predviedla YouTube video, ktoré zobrazilo siluetu auta.

Taktiež sme mohli vidieť fotku nabíjacieho kábla, ktoré zobrazuje európsky konektor „Type 2“. Keďže auto sa má spustiť v Tokiu, je trochu čudné nevidieť CHAdeMO zásuvku, ktorá je veľmi populárna v Japonsku.

Dostupná je taktiež jedna fotografia interiéru. Centrálna konzola bude zahŕňať tradičný výber prevodu, namiesto toho, aby to bolo na volante, alebo tlačidlá. Mazda má mať 35,5 kWh batériu a pohon schopný výkonu 105 kW a 264 Nm krútiaceho momentu. Dojazd bude niekde medzi 120 až 140 míľami (193 až 225 km).

Tieto čísla dostanú MX-30 na nižšie spektrum trhu elektromobilov. Základný Nissan Leaf má 147 koní a 40 KWh batériu s dojazdom 151 míľ. Ďalšie „crossovery“ na trhu, ako je Chevy Bolt a Kia Niro/Hyundai Kona (a Nissan Leaf Plus) majú väčšie batérie a viac výkonu.

Vlastnosti budú porovnateľné s menšími hatchbackmi, ktoré na trh prídu čoskoro, ako Honda E a Mini Cooper SE, ktoré majú podobné batérie a výkon. Cena je zatiaľ neznáma, no Mazda by bola múdra, ak by ocenila auto niekde na úrovni 30-tisíc eur pred využitím dotácie, ak chce byť konkurencieschopná. Auto sa očakáva v nasledujúci rok. Viac informácii zistíme po odhalení, ktoré má nastať v Tokiu.

Mazda sa príliš neponáhla s uvedením elektromobilu na trh, čoho dôkazom boli nejasné vyjadrenia výkonných pracovníkov. Vyzerá to však tak, že sa konečne poučili. Spolupracujú s Toyotou (ďalšia automobilka, ktorá je celkom pozadu) na vývoji ďalších elektromobilov. MX-30 vyrába iba Mazda, bez využitia partnerstva Toyoty.

Ako menšia automobilka sa častokrát vyjadrila k problémom s vývojom pohonov pre elektromobily s menšími zdrojmi. No ďalšia malá automobilka, Tesla, bola schopná vyvinúť všetko sama a vytvorila najmodernejšiu technológiu.

MX-30

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here