Mercedes-Benz sa nasledujúci rok chystá vydať svoje prvé elektrické vozidlo vybudované od základu. Spoločnosť minulý rok vydala zopár informácii o svojom vývojovom programe, pričom teraz vydala niekoľko fotiek zachytávajúcich prototyp nového SUV EQC počas zimného testovania.

Nemecká automobilka v minulosti už vytvorila elektromobily, boli však založené na benzínových modeloch. Automobilka taktiež outsourcovala výrobu elektrického pohonu iným spoločnostiam, ako napr. pre Teslu v prípade Mercedes triedu B Electric.

Teraz má však Mercedes serióznejšie záujmy, ktoré začnú nasledujúci rok s prvým vozidlom, elektrickým EQC SUV, pod novou značkou EQ. Spoločnosť priviedla malý predprodukčný prototyp do malého mestečka Arjeplog vo Švédsku, aby tu otestovala elektromobil „v ľadových teplotách okolo -35 stupňov Celzia, na snehu pokrytých ciest a na čistom ľade na zamrznutom jazere.“ A okrem toho automobilka vydala niekoľko oficiálnych fotiek nového produkčného prototypu, hoci s trochou kamufláže.

Výkon elektromobilov v nízkych teplotách patrí medzi časté obavy spotrebiteľov. Tesla vďaka vysokým predajom v Nórsku alebo v Kanade zmiernila všetky pochybnosti o výkone. Iné automobilky taktiež berú výkon elektromobilov veľmi vážne a uisťujú sa, aby o tom svet vedel. Jaguár prednedávnom taktiež vydal informácie o zimnom testovacom programe svojho elektrického I-Pace. Teraz je zas na rade Mercedes-Benz.

Michael Kelz, hlavný inžinier pre EQC program, povedal:

„Okrem dynamiky vozidla pre sneh a ľad, zimné testovanie elektromobilu sa prirodzene sústredí na to, ako dobre batériový systém a pohonné ústrojenstvo podáva výkon pri teplotách pod nulou. Nehovoriac o efektívnosti a pohodliu, ako je to pri kontrole klímy, ktorá ma taktiež vplyv na dojazd. Naše najdôležitejšie poznatky z testovania vo Švédsku sú založené na skutočnosti, že dokážeme objavovať neočakávané situácie a získavať hodnotné poznatky, čo nie je v súčasnosti pri súčasnej technológii simulácii možné.“

Inžinier vyzdvihol vozidlo, keď dodal, že je to „začiatok novej éry“ pre spoločnosť:

„EQC je absolútnou špičkou, čo sa týka výkonu, športovosti a úžitkovej hodnoty. Pocit z jazdy je vzrušujúci a to nielen vďaka pohonu na všetky kolesá, ktorý sme mohli využiť naplno práve na zamrznutých jazerách vo Švédsku. Potom sú tu inovatívne riešenia v oblastiach ako telematika, prepojenosť a nabíjanie. EQC je skutočne poslom začiatku novej éry v elektrickej mobility v Mercedes-Benz.“

Kelz tvrdí, že vývoj auta je v súčasnosti vo „výbornom stave“ a, že je to teraz viac o vylaďovaní pred spustením v nasledujúcom roku. Mercedes-Benz v minulosti tvrdil, že EQC je vybavené s 70 kWh batériou, ktorá má dojazd 310 míľ (500 kilometrov). To je však založené na štandardoch NEDC a pri skutočných štandardoch, ktoré stanovuje EPA sa očakáva menší dojazd okolo 250 míľ (402 km).

Čo sa týka dojazdu, v rámci elektrických SUV by mal byť dostatočne konkurencieschopný. Čo sa zase týka výkonu, Mercedes tvrdí, že EQC je vybavené s dvoma elektrickými motormi vpredu, ktoré dodajú výkon 300 kW (402 koní). Automobilka tvrdí, že EQC bude schopný akcelerovať z 0-100 km/h za menej než 5 sekúnd.

Mercedes-Benz

Zdroj: electrek.co, Zdroj fotografií: electrek.co

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here