Včera sa na internete objavila fotka Mustangu zahaleného pod plachtou na SEMA. V tom čase sa dalo povedať, že ide aspoň o plug-in, no väčšina ľudí si myslela, že je to plug-in hybrid. To sa však vyvrátilo a ide o plnohodnotný elektromobil Mustang Lithium.

SEMA je šou, kde sa stretávajú fanúšikovia vysoko výkonných automobilov a tuningu, aby predviedli zaujímavé projekty, ktoré posúvajú hranice toho, čo ľudia dokážu s náhradnými dielmi. Veľa automobiliek tu taktiež predvádza svoje jednorázové koncepty.

Mohli sme tu vidieť Model 3 od Unplugged Performance, starý pickup C-10 s výkonom 450 koní a dvoma batériami z Chevrolet Bolt, alebo Chevrolet Camaro ´69 s elektrickým motorom. Teraz Ford predviedol vlastný koncept, Mustang Lithium vytvorený v spolupráci s Webasto, spoločnosťou zameranou na výrobu vybavenia pre elektrické autá.

Mustang Lithium Mustang Lithium Mustang Lithium

Mustang Lithium vyprodukuje dvojitý výkon konceptu Chevy C-10, s výkonom vyše 900 koní (671 kW) a krútiacim momentom 1355 Nm. Tento výkon dodá 800-voltová batéria, čo je medzi elektromobilmi rarita. Porsche je jediný výrobca, ktorý má v súčasnosti auto s 800-voltovým systémom, model Taycan.

Mustang Lithium využíva nabíjací systém TurboDX od Webasto, čo je v podstate nabíjačka 2. úrovne. Ich webstránka naznačuje, že sa nabíja iba na úrovni okolo 16 ampérov (3,3 kW). Hoci nepoznáme veľkosť batérie Mustang Lithium, na včerajšej fotke vyzerala pomerne malá. Auto bude mať preto zrejme malý dojazd a bude sa sústrediť hlavne na šprint a výkon na krátkej trati.

Mustang Lithium

Zatiaľ čo Mustang Lithium je iba jednorázový koncept, Ford tvrdí, že je určený na otestovanie batérie a technológií termálneho manažmentu, ktoré sú vyvíjané spolu s Webasto. Taktiež existuje, aby vzbudil záujem fanúšikov muscle áut.

Ford dúfa, že predvedenie konceptu na zjazde fanúšikov vysoko výkonných automobilov pripravž zákazníkov na elektrickú budúcnosť Mustangu. Hau Thai-Tang, šéf produktového vývoja povedal, že „Ford netají fakt, že elektrifikujeme naše najpopulárnejšie značky.“

Mustang Lithium

Ford tvrdí, že Mustang Lithium má „bleskový výkon, ktorý dokáže doručiť iba elektrický pohon“ a „ohromujúcu akceleráciu na ¼ míle“. Tlačová správa nešpecifikovala čas na ¼ míle, no s výkonom 900 koní to musí byť rýchle. Taká Tesla Model S P100D, ktorá má menší výkon a je ťažšia ako koncept Fordu, zvládne ¼ míle za 10-15 sekúnd.

Elektromobilový jazdiaci systém bol spojený s vysoko výkonnými súčiastkami, vrátane karosérie z uhlíkových vlákien, čo viedlo k ďalšiemu zníženiu váhy. Ďalej má vysoko výkonný podvozok, brzdy a extra aerodynamické súčiastky. Sedí na 20-palcových športových kolesách Michelin Pilot Sport 4S.

Čo je zaujímavejšie, Ford dodal prototypu manuálnu šesťmiestnu provodovku, ktorá je „overená na šprinte“. Dostupné budú aj rôzne jazdné režimy s 10,4-palcovou dotykovou obrazovkou, vrátane režimov prevádzkový (valet), športový, traťový a „beštiálny“.

Všetko na tomto koncepte sa zdá byť super, až na to, že ide iba o k-o-n-c-e-p-t. Ak však vzbudí dostatočný záujem medzi ľuďmi, možno Ford pouvažuje o hromadnej výrobe elektrického Mustangu. Dovtedy ostáva Mustang Lithium iba na predvedenie.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here