Nikola Motors, známa pre svoje elektrické nákladiaky s palivovými článkami odhalila koncept pre nový elektrický pickup s hybridným pohonom batérii/palivových článkov, ktoré umožnia dojazd 600 míľ (965 km), akceleráciu z 0-100 km/h za 2,9 sekúnd a viac.

Spoločnosť z Arizony plánuje používať batérie vo svojich väčších vodíkových nákladiakoch a elektrický pohon vo svojich menších nákladiakoch určených na krátke vzdialenosti. Po oznámení svojich plánov pre nákladiaky v roku 2015 startup začal rozširovať svoje portfólio s elektrickými UTV, vodnými skútrami a ďalšími vozidlami.

Druhý záber na interiér nového pickupu od Nikola Motors

Teraz rozširuje portfólio o elektrické pickupy, kedy odhalila model Nikola Badger. Trevor Milton, výkonný riaditeľ Nikola Corporation okomentoval oznámenie nasledovne:

„Nikola má technológie hodné miliardy v programe nákladiakov, tak prečo nevybudovať pickup? Pracoval som na pickup programoch už roky a verím, že trh je pripravený na niečo, čo zvládne celodennú prácu bez toho, aby stratil energiu.

Elektrický nákladiak môže byť použitý na prácu, víkendové výlety, ťahanie, off-road jazdu, alebo jazdu do kopca bez toho, aby stratil výkon. Žiadny iný elektrický pickup nedokáže fungovať v takej teplote a podmienkach.

Nový elektrický pickup Nikola Badger z boku zozadu

Pre Nikola Badger spoločnosť odhalila nasledujúce vlastnosti:

– dojazd 600 míľ (965 km) pri hybridnom pohone palivových článkov/elektrickej batérie,

– dojazd 300 míľ (482 km) iba na elektrický pohon,

– maximálny výkon 906 koní,

– pokračujúci výkon 455 koní,

– 1328 Nm krútiaceho momentu,

– 160 kWh lítium-iónová batéria,

– 120 kW palivové články,

– schopnosť fungovať v teplote – 28°C bez veľkej straty výkonu,

– vlečná kapacita cez 3628 kg,,

– 15kW vývod na export energie,

– kompatilný so štandardom nabíjania pri elektrickom režime,

– 5 sedadiel,

– rozmery vozidla: dĺžka 5900 mm, výška 1850 mm, šírka 2160 mm a korba široká 1560 mm.

Záber na interiér nového pickupu od Nikola Motors

Nikola Badger bude mať hybridný pohon na batériu/palivové články, ktoré fungujú nezávisle na dojazde 300 míľ (482 km) pre batériu a 300 míľ (482 km) pre palivové články. Zatiaľ čo spoločnosť oznámila vlastnosti, neodhalili prototyp. Iba predstavila niekoľko fotiek konceptu.

Spoločnosť tvrdí, že vozidlo bude plne uvedené na evente Nikola World 2020 v septembri. Rezervácie začne prijímať v tom čase.

Náš názor

Ako vždy, brali by sme to s nadhľadom. Nikola totiž najprvo známila plány pre nákladiak poháňaný elektrinou a zemným plynom už niekoľko rokov dozadu. Odvtedy spoločnosť zmenila svoje plány na batériovo elektrický pohon a plne vodíkové nákladiaky s plánmi pre masívnu sieť vodíkových čerpacích staníc.

Vodíkové palivové články sú však 3x menej efektívne než batériovo elektrický pohon. Slúžia na zachovanie rovnakého systému dodávania ako fosílne palivá. Neskôr Tesla odhalila elektrický semi nákladiak, ktorý dokázal, že pickupy na batériovo elektrický pohon sú cenovo dostupné a množstvo ľudí zmenilo svoju perspektívu.

V tom čase si Nikola Motors robila srandu zo snahy Tesly, kedy argumentovala, že dokáže dosiahnuť dojazd iba pomocou elektrického pohonu, no teraz Nikola predstavila batériovo elektrické nákladiaky. A dokonca už chystá aj elektrický pickup. To je 5 rôznych produktov, z ktorých ani jeden nie je na trhu. Podarilo sa im získať investície v hodnote 1 miliardy dolárov (916 miliónov eur), takže sa uvidí, čo s tými peniazmi dokážu.

Nový elektrický pickup Nikola Badger na konceptoch

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií. electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here