S napredovaním vo vývoji vodíkovo-elektrických nákladiakov spoločnosť Nikola Motors oznámila, že splatila naspäť 11 550 depozitov. Toto oznámenie prichádza spolu s vydaním nového nákladiaka Nikola Tre, ktorý je určený pre európsky trh.

Ako to už býva vo zvyku spoločnosti, neodpustila si poznámku na Teslu, kedy napísala, že nepoužíva na svoje aktivity peniaze zákazníkov. Startup taktiež dodal, že nemôže byť „environmentálne udržateľný bez finančnej udržateľnosti.“ Vo svojom ďalšom tvrdení na Twitteri spoločnosť poznamenala, že sa rozhodla preplatiť všetky depozity na vozidlo, pretože „nechce používať peniaze na financovanie vlastných aktivít.“

Startup taktiež predviedol svoje najväčšie vozidlo doteraz. Minulý pondelok spoločnosť otvorila rezervácie (za nulové náklady) pre vodíkový elektrický nákladiak vytvorený špecificky pre európske trhy. Prezývané Nikola Tre, vozidlo má výkon 500 – 1000 koní a dojazd 500 až 1200 kilometrov v závislosti od možnosti. Nákladiak, ktorý vyzerá ako najbežnejšie vozidlo z ponuky Nikola, je taktiež vytvorený, aby splnil požiadavky pre veľkosť a dĺžku v európskom regióne.

Podobne ako Nikola One  a Nikola Two, Nikola Tre je po zuby vybavený technológiou. Spoločnosť uviedla, že vozidlo bude mať plné autonómne vlastnosti. V tlačovej správe zakladateľ a výkonný riaditeľ Trevor Milton poznamenal, že výroba modelu Tre má začať niekedy medzi rokom 2022-2023.

„Tento nákladiak je skutočný skvost pre Európu. Bude prvý európsky nulovo-emisný komerčný nákladiak, ktorý bude doručený s nadmerným brzdením,nadmerným zatáčaním, redundant 800 Vdc batériami a redundant 120 kW vodíkovými palivovými článkami, so všetkým nevyhnutným pre autonómiu 5. úrovne. Naša produkcia má začať v rovnakom čase ako americká verzia v roku 2022-2023,“ povedal Milton.

Krátkodobé ciele pre Nikola Tre sa už plnia. Európske testovanie pre vozidlo má začať v Nórsku okolo roku 2020. Spoločnosť je údajne v prvotných plánovacích fázach na identifikovanie ideálnej oblasti pre európsku továreň. Prototyp na ukážku Nikola Tre, spoločne s fungujúcim Nikola Two, majú byť predvedené na svetovej exhibícii Nikola v čase 16.-17. apríla 2019. Príklad vodíkovej palivovej stanice pre vozidlá spoločnosti bude na evente taktiež.

Ako Nikola napreduje s vývojom vodíkovo-elektrických nákladiakov, Tesla vykonáva testovanie svojho vlastného nákladiaku Semi v teréne. Od odhalenia v októbri 2017 bol nákladiak videný v rôznych amerických štátoch. Nedávno bol videný pri stanici Madonna Inn, kedy sa nabíjal z siete Supercharger. Jemný náznak dočasnej nabíjačky „Megacharger“ bol taktiež videný na fotografii.

Tesla plánuje začať s produkciou Semi niekedy v roku 2019. Nikola vyhlásila, že do roku 2028 jej letka bude „najväčším spotrebiteľom energie“ v USA. Zatiaľ, čo sa ešte uvidí, či Nikola podporí svoje nákladiaky s vlastnými čerpacími stanicami, príchod jej vozidiel spolu s Teslou spraví celý trh viac konkurencieschopným.

Zdroj: teslarati.com. Zdroj fotografií: teslarati.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here