Nio v Londýne odhalil svoj najnovší model pre nasledujúci ročník elektrickej Formula E. Čínska spoločnosť súťaží v šampionáte už od začiatku v roku 2014. Spoločnosť má v portfóliu taktiež niekoľko zaujímavých elektromobilov. O nich sme však zatiaľ nepočuli nič odkedy prebehlo (866 miliónov eur).

NIO 004 Formula E pre 5. sezónu

Všetky tímy Formula E majú rovnakú batériu od McLaren. Tento rok však budú mať dvojnásobnú veľkosť pôvodnej 28 kWh batérie (rovnakú má Hyundai Ioniq) na 55 kWh. To umožní tímom pretekať 45 minút + 1 kolo bez toho, aby museli vymeniť vozidlá ako v minulých rokoch.

Všetko okrem batérie a auta je však interpretáciou tímov Formuly E, ktoré sa tento rok rozšíria na 11 členov a nasledujúci na 13. Do šampionátu sa pridá Nissan nahradzujúci Renault, BMW, Porsche a Mercedes. To znamená, že dôjde k inováciám a množstvu experimentovania s motormi a ovládaním.

Jazdiť 45 minút si vyžaduje regeneratívne brzdenie, ktoré bolo zvýšené z 100 kW na 250 kW. Nové autá regenerujú takmer všetku energiu než kolesá dokážu spomaliť auto bez neuveriteľnej dolnej sily na chvoste. To znamená, že množstvo stratégie sa bude sústrediť na redukovanie a uchovávanie energie tak, aby autá nielen dokončili preteky, avšak dokončili ich rýchlejšie a efektívnejšie než ktokoľvek iný.

Výroba: ES8 SUV a superauto EP9

Obe autá sú dostupné na predaj v Číne. Dôvodom, prečo spoločnosť nič neprezradila je, že sú stále v tichom období po nedávnej vstupe na burzu cez IPO. Nio, ktoré sa najprv nazývalo „NextEV“ má taktiež koncept autonómneho auta nazývaného Eve a elektrickej nabíjacej dodávky.

Jedna zaujímavá vec o ES8 je, že má možnosť výmeny batérie. Túto službu napr. Tesla zrušila a startup Better Place na nej zbanktorotval. Taktiež to nie je slimák, čo sa týka rýchlosti. Tu sú nejaké vlastnosti:

  • dvojitý inteligentný motor E-AWD,
  • akcelerácia z 0-100 km/h za 4,4 sekundy,
  • posledná generácia podvozku Active Air,
  • brzdná dráha: 100 km/h za 33,8 metrov.

Nio plánuje do konca roka doručiť 1000 kusov v Číne.

Čo sa týka EP9, len ťažko nájdete pôsobivejší elektromobil na trhu. Zdolal rekord každého produkčného auta na Nurburgringu s časom 6 minút, 45 sekúnd a 90 stotín.

Investície v Nio

Nio tvrdí, že získalo investíciu v hodnote 600 miliónov dolárov (519 miliónov eur) od čínskeho vyhľadávacieho giganta Baidu. Nedávna IPO v hodnote 1 miliardy dolárov (866 miliónov eur) zvýšila hodnotu spoločnosti na 5 miliárd dolárov (4,3 miliardy eur). Nio taktiež získalo veľkú dôveru od najväčšieho súkromného investora Tesly Baillieho Gifforda, ktorý údajne vlastní 11 % automobilky.

To, čo robí spoločnosť, je naozaj dobré. Namiesto toho, aby Nio išlo cestou Faraday Future, ktoré vytvorilo okolo seba Hype, spoločnosť radšej vytvára autá, a to celkom dobré autá. Hoci je na to ešte priskoro, spoločnosť má niekoľko solídnych investorov a konkurencieschopný zoznam produktov.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here