Ak sa chcete pozrieť na nové elektrické auto od Nissan, bude ním koncept Ariya. Ten debutoval na CES v Las Vegas. Kde presne na trh bude Ariya pasovať bolo doteraz otázkou. Niektoré správy naznačovali, že to bude dostupný elektrický crossover, ktorý bude tesne nad sériou Leaf. Iní zas naznačili, že pôjde o luxusné vozidlo s dôrazom na výkon.

Vyzerá to tak, že oboje je správne, až na vysokú cenu. Podľa Alfonsa Albaisa, seniorného viceprezidenta pre globálny dizajn sa Ariya stále vníma ako veľký dostupný crossover brat pre Leaf. Potvrdil, že ide o globálne vozidlo, no vyhol sa číslam, keď bol opýtaný na umiestnenie vozidla na trhu.

Albaisa bol však zhovorčivejší o tom, že Ariya je nasledovníkom konceptu Imx v rámci dizajnu a výkonu. Taktiež sa rád podelil o cool faktor a explozívnu akceleráciu, ktorá zmenila definíciu výkonu v moderných autách.

„Elektrické motory zmenili svet, pretože tento nápad čistej akcelerácie z 0-100 km/h je menším faktorom pri rozdeľovaní vozidiel. Ako sa používa, ako ju doručíte, čo to znamená a koľko kôl na trati zvládnu superautá je to, na čom záleží.

Prirodzene je to vzrušujúce. Dokonca aj reálna verzia Ariya je rýchla – rýchlejšia, ak nie rovnako rýchla ako auto Z.“

Pohľad na sedadlá Nissan Ariya

To je v súlade s tým, čo Nissan teasoval o koncepte – že Ariya bude mať dojazd 300 míľ (482 km) a akceleráciu z 0-100 km/h pod 5 sekúnd.

„Je to vysoko výkonný crossover, pretože na konci dňa je super rýchly. Jeho centrum je super nízke, kvôli čomu je ovládanie veľmi dobré.“

Ariya bude taktiež prvým autom s novým e-4orce dvojitým motorom s pohonom na všetky kolesá. Nissan tvrdí, že pomôže autu ostať plochejším počas akcelerácie, brzdenia a zatáčania, čím sa bude lepšie šoférovať pasažierom.

Základ Nissan Ariya

Pri tvorbe exteriéru bola aerodynamika veľmi dôležitá.

„Skutočne sme chceli získať 300 míľ (482 km), kde potrebujete zvládnuť tvar vozidla, nielen batérie a motoru. Zámerne má preto tvar náboja, no následne sme ho vyvýšili a dodali sme mu kvality SUV, kedy sme sa zamilovali do kombinácie.“

Hoci veľa detailov o Ariya, vrátane batériovej technológie, ostáva tajomstvom, Albaisa prezradil, že pôjde o kompaktný crossover, ktorý bude 181-palcov (459 cm) dlhý, 76-palcov (193 cm) široký a 64-palcov (162 cm) vysoký. Tak zapadne medzi súčasné modely Nissan Rogue a Rogue Sport, no je o niečo širší a nižší.

Pohľad na interiér Nissan Ariya

To isté platí aj pre interiér. Zobrazuje jednoduchosť a japonské remeslo a má využiť technológiu. Je tu plochá podlaha umožnená nízkou batériou a extra priestorom, ktorý je umožnený presunutím klimatizácie z centrálnej konzoly pod kapotu.

Hmatové dotykové ovládacie prvky v podstate vyblednú do dizajnu palubnej dosky, keď sa nepoužívajú. A 12,3-palcový infotainmentový displej a palubný displej sú rozmiestnené na rôznych rovinách, takže displeje prístrojov sa zobrazujú v pohodlnejšej vzdialenosti očí.

Nissan Ariya bude mať nový dizajn

Ariya nastavuje nový smer dizajnu pre potenciálne ďalšie množstvo elektrických Nissanov, ktoré prídu v tejto dekáde. Hoci ešte nie sú známe informácie o príchodu produkčnej verzii na trh, očakáva sa, že príde do predaja v druhej polovici 2021.

Predná časť Nissan Ariya

Zdroj: greencarreports.com. Zdroj fotografií: greencarreports.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here