Nissan Leaf – ďalší krok k šetrnejšej budúcnosti

Elektromobil – žiadne emisie, šetrenie energie a priaznivejší dopad na okolité prostredie. Tieto vlastnosti patria Nissanu Leaf. Nie nadarmo je najpredávanejším elektromobilom na svete. Ako teda toto auto prispelo k zvyšovaniu podielu elektromobilov na cestách?

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Koľko Slovákov však k tejto štatistike prispelo? Hoci Nissan Leaf patrí do jedného z mnohých elektromobilov, ktorý si dnes človek môže kúpiť, pričom jeho cena je vzhľadom k jeho rozmerom a úžitkovým vlastnostiam jedna z najprijateľnejších (28 780 eur), predsa len je možnosť vlastniť jeden takýto elektromobil pre priemerného Slováka stále luxusom. Je to však atraktívny luxus?

Prvý pohľad

Dá sa povedať, že každý elektromobil má svoj osobitý dizajn. 100 ľudí 100 chutí. Rovnako to platí aj pre Leaf. Pre neznalca, ktorý ho vidí po prvýkrát na parkovisku je to klasický 5-miestny hatchback, s neúmerným vzhľadom bez zbytočných plachiet alebo plutiev s osobitným tvarom okien. Auto stojí vyššie, z dôvodu rovnomerne uložených akumulátorov, ktoré zabezpečujú nízke ťažisko. Na prednej kapote chýba mriežka chladiča. Tá by tam bola iba v prípade estetického dôvodu, keďže auto nemá čo nasávať ani chladiť a klimatizácia je sebestačná.

Interiér je rovnako ako u iných elektromobilov jednoducho zariadený. Luxusnejší by si totiž vyžadoval vyššiu cenu. Kufor zvládne uložiť 330 litrov, po sklopení sedadiel to je dvojnásobok, rovnú plochu však z dôvodu uloženia batérii nečakajte.

Štartujeme

Stlačením tlačidla auto zo seba vydá zvuky budúcnosti, okrem toho a možného nadšenia však nič iné nepocítite. Tým mám na mysli, že naštartovanie zo sebou nenesie žiadne iné efekty. Je to bez záchvevov a bez točenia štartéra.

Palubný displej sa taktiež posúva smerom vpred na ďalšiu úroveň. Poskytuje to najdôležitejšie, čo každý šofér elektromobilu potrebuje – dojazd, stav nabitia batérii, spotreba energie, teplota a samozrejme rýchlosť.

Na rozbehnutie stačí pritiahnuť kruhový ovládač a posunúť ho dopredu alebo dozadu (spiatočka). Prevodovka je automatická a možnosti sú jednoduché – plyn a brzda.

Teraz sa dostaneme k jednému mínusu tohto auta. Vonkajšia teplota nehrá pasažierom do karát. Čím viac sa klíma používa, tým je dojazd menší.

Tichá a zároveň hlučná jazda

Každý elektromobil je oslobodený od zvuku motora a výfuku. Toto takisto veľa ľudí vidí ako výhodu a veľa ľudí ako nevýhodu. V Leafe sa však výrobca pri snahe udržať hmotnosť vozidla čo najnižšiu rozhodol použiť menej tlmiacich materiálov, kvôli čomu pasažieri môžu počuť aerodynamický hluk a hluk prenikajúci z kolies, ktorý je pomerne iritujúci.

Svojim točivým momentom 280 Nm a 80kW výkonom sa perfektne hodí do mestskej premávky, kedy bez problémov zrýchľuje tou istou rýchlosťou v každom momente, či už sa rozbiehate z miesta alebo idete 40 km/h. Na pretekanie s ním však zabudnite. Auto zo seba v rýchlych zákrutách vydáva maximum a je cítiť každý jeden kilogram z celkovej hmotnosti  1474 kg.

Smer najbližšia nabíjačka

Najklasickejšia verzia Nissanu Leaf zvládne na jedno nabitie okolo 150 km. Tohtoročná najvýkonnejšia okolo 250 km. Aj to je však stále málo.

Na nabitie máte dve možnosti. Využiť rýchlonabíjačku, ktorá nabije 80% batérie za pol hodinu alebo domácu nabíjačku, ktorá nabije auto za 8 hodín. Na Slovensku už existuje sieť nabíjačiek, je ich však málo a tí, ktorí nebývajú blízko veľkých miest majú smolu.

Samostatné nabíjanie predstavuje mix medzi tankovaním a nabíjaním smartfónu. „Zásuvka“ sa nachádza v prednej časti pod znakom Nissan, do ktorej sa vloží adaptér a na stanici sa zvolí štart. Displej následne zobrazí čas, za ktorý sa akumulátory dobijú.

Na dojazd vplýva viacero faktorov. Štýl jazdy, počasie a následná klimatizácia alebo kúrenie. Dostupná je možnosť „eco“, ktorá utlmuje reakciu na stlačenie akcelerátora zabezpečuje silnejšiu rekuperáciu energie.

Akumulátory majú takisto aj svoju životnosť. Nissan sa však zaručuje za 80% kapacity akumulátorov po 5-rokoch používania a v opačnom prípade ich vymení za nové.

Celkové hodnotenie

Nissan Leaf je klasický hatchback s výhodami a nevýhodami elektromobilu najviac vhodný ako rodinné auto. Dizajnom neoslní, no ani nesklame a výkonom naopak poteší. Jeho nevýhoda je ako pri všetkých elektromobiloch dojazd a nedotáčavosť v zákrutách pri vysokej rýchlosti, na to však auto skonštruované nebolo. Na trhu je určite aj lepší elektromobil, no ak má človek cit pre elektromobil a hľadá auto, ktoré sa pri pomere cena-výkon oplatí, Nissan Leaf je rozumná voľba.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here