Nórsko pokračuje v pôsobení na svet so svojim rýchlym tempom adopcie elektromobilov. Čo je však ešte pôsobivejšie, robia to iba s relatívne málo možnosťami. Automobilky sa teraz sústredia na trh, aby tu predstavili nové elektromobily s rannými predobjednávkami. Severská krajina má teraz cez 30-tisíc predobjednávok.

Odkedy Tesla spopularizovala metódu vytvorenia dopytu pre nové elektromobily, niekoľko tradičných automobiliek sa taktiež rozhodlo spustiť predobjednávky pre svoje modely elektromobilov.

Vo väčšine prípadov, ako u Mercedes, Audi a Jaguár, sa spustili predobjednávky v Nórsku, keďže trh je známy pre svoje vysoké adoptovanie elektromobilov. Nórska spoločnosť NRK sa snažila spočítať všetky tieto rezervácie, aby zistila, aký dopyt bude na trhu v nasledujúcich rokoch, keď sa začnú vydávať nové elektromobily.

Podľa všetkého to vyzerá, že Tesla Model 3 a Audi e-tron SUV vedú v predobjednávkach (graf je založený na súčte sumy za depozity):

NRK sa podarilo získať oficiálne čísla od množstva automobiliek, výnimkou je Model 3, kde je  iba odhad. Z analýzy vyplýva, že Tesla vedie celkové predobjednávky s vyše 10-tisíc rezerváciami. Audi však vedie, čo sa týka celkovej sumy za depozity, keďže si pýtajú viac peňazí za jednu rezerváciu:

Tesla Model 3: 10-tisíc rezervácii (odhad),

Audi e-tron quattro: 6300 rezervácii,

Hyundai Kona Electric: doručovanie už začalo, predpokladá sa však, že na 6-tisíc objednávok sa ešte čaká,

Kia Niro Electric: 5900 rezervácií,

Nissan Leaf (2. generácia): doručenia už začali, predpokladá sa však, že na 6-tisíc objednávok sa ešte čaká,

Jaguár I-Pace: 3-tisíc rezervácii,

Porsche Taycan: 2300 rezervácii,

Mercedes-Benz EQC: 2200 rezervácii,

DS Crossback E-Tense: 1350 rezervácii,

BMW iX3: 1000 rezervácii, čo je limit, ktorý spoločnosť umožnila.

Niektoré z týchto vozidiel sa pomaly doručujú, avšak väčšina z nich príde v objemoch až v rokoch 2019 až 2020. Predaje elektromobilov dosiahli v Nórsku za september nový rekord, kedy 45 % nových predajov tvorili elektromobily a z týchto 45 % tvorili 60 % plug-in hybridy. Za minulý mesiac sa v Nórsku predalo celkovo 10-tisíc vozidiel. Dopad týchto nových elektromobilov na trh má viesť k dôležitým novým rekordom v nasledujúcich mesiacoch.

Sú to úžasné čísla. No treba ich brať s mierou. Rezervácie boli taktiež vysoké pre Ampera E (európska verzia Chevrolet Bolt EV), no spoločnosť nebola schopná ich doručiť. Podobná situácia môže nastať u niektorých vozidiel, predovšetkým u elektrických verziách Kona a Niro, ktoré spoločnosti dokážu vyrobiť iba v obmedzených kusoch.

Čo sa týka Modelu 3, neboli by sme prekvapení, ak by bol odhad menší a rezervácii je v skutočnosti ešte viac. V Nórsku je doposiaľ registrovaných 30-tisíc vozidiel Tesly, a to je iba Model S a Model X. Model 3 by mohol tieto čísla dobehnúť za pár rokov a mať veľký dopad na celkové predaje elektromobilov na trhu.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here