Nové BMW i8 má mať údajne výkon až 750 koní

BMW plánuje veľký vpád na trh elektrických vozidiel. Inžinieri v Mníchove pracujú na programe nazývanom Project i20, všeobecne známym ako iNext. Ich hlavnou úlohou je vytvoriť elektromobil s názvom i5 alebo i6 a dodať ho na trh do konca roka 2021. Okrem toho, že vozidlo bude plne elektrické, má disponovať najvyspelejšou autonómnou technológiou, ktorú má BMW k dispozícii.

BME i8
BME i8

Jedno z najväčších ponaučení, ktoré si nemecká automobilka z modelov i3 a i8 odniesla bolo, že konštrukcia vyrobená komplet z uhlíkových vlákien má na jedno vyrobené vozidlo vysoké náklady aj napriek využitiu masovej produkcii. A kvôli tomuto sa v Project i20/Next použije hliníkovo železná konštrukcia využívaná v súčasných sedanoch BMW, s použitím recyklovaných uhlíkových vlákien všade, kde sa bude dať.

i20/Next ponúkne pohon všetkých štyroch kolies, mimoriadne nízke ťažisko, extrémne malý polomer otáčania a možnosť vybrať si výkon v rozmedzí 136 – 247 koní. Vizuálne sa dá predstaviť ako väčšie, krajšie a viac aerodynamickejšie i3. Úplná autonómna verzia je naplánovaná na rok 2025.

Čo sa týka i3, očakáva sa jeho nahradenie v roku 2022. BMW uvažuje nad jedným z troch smerov, ktorým sa auto môže vybrať:

  1. a) zapracovať na zlepšení súčasnej konštrukcii z uhlíkových vlákien,
  2. b) použiť kompletne hliníkovú konštrukciu,
  3. c) použiť zmes piatich až šiestich materiálov.

Množstvo vyprodukovaných kusov sa podstatne zvýši po roku 2025, kedy už budú viditeľné zlepšenia vo výdržiach batérii, dostupnosti širokopásmového internetu a dôjde k zmenám infraštruktúry . Toto všetko umožní elektrickým automobilom plné využitie svojho potenciálu.

Športové auto i8 bude takisto nahradené v roku 2022 alebo 2023. Súčasný trojvalcový spaľovací motor i8 bude vymenený za tri vysokootáčkové elektrické motory (25 000 otáčok za minútu) s kombinovaným výkonom až 750 koní.  Kapacita batérii má zabezpečiť dojazd 300 míľ (482 km) na jedno nabitie. Súčasťou výbavy bude aj pohon všetkých štyroch kolies, riadenie všetkých štyroch kolies a aktívny systém monitorujúci cestu.

Všetko nasvedčuje tomu, že už za pár rokov sa elektrické vozidlá budú môcť vyrovnať svojim náprotivkom v benzínovej a naftovej verzii vo všetkých kategóriách.

zdroj: automobilemag.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here