Nové superbatérie môžu nabiť elektromobily v priebehu niekoľkých minút.

Vedecký prelom na University of Surrey môže kompletne zmeniť spôsob, akým sa nabíjajú elektromobily a naše smartfóny. Vedcom sa podarilo vyvinúť nový materiál, ktorý sa môže použiť na vytvorenie superkondenzátorov 1000–10000x silnejších, než bežné konvenčné batérie. Nové superbatérie by boli zároveň bezpečnejšie, efektívnejšie, ekologickejšie a samozrejme by sa rýchlejšie dokázali nabiť.

Prelom sa podaril pomocou špeciálneho typu polyméru, ktorý je prekvapivo prevzatý z princípov využívaných vo vytváraní jemných kontaktných šošoviek. Superkondenzátory sa už dlho považujú za modernejšiu alternatívu za batérie, keďže sú schopné nabiť sa oveľa rýchlejšie. Doteraz však mal materiál používaný pre tieto zariadenia úbohú hustotu energie, ktorá obmedzovala ich využitie. Tento nový, hustejší polymér to však môže dokázať celé zmeniť.

Táto nová technológia by umožnila elektromobilom stať sa oveľa viac konkurencieschopnými bežným automobilom na pohonné hmoty. Autá, ktoré by boli vybavené superkondenzátormi by sa dokázali nabiť v priebehu pár minút, čím by sa v čase konečne vyrovnali bežným autám. Rovnako by to mohlo transformovať domáce zariadenia a spotrebiče, čím by sa naše smartfóny a laptopy mohli nabiť v priebehu sekúnd.

Vývoj potvrdzuje to, čo Elon Musk predpovedal pred niekoľkými rokmi – superkondenzátory sú budúcnosťou elektrickej dopravy. S týmto novým prelomom je iba otázka času, kedy rýchlo–nabíjacie elektromobily budú môcť vydržať na jedno nabitie oveľa väčšiu vzdialenosť.

zdroj: inhabitat.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here