Nový Zoe je tu. Ak si myslíte, že ho poznáte, tak budete príjemne prekvapený, pretože Renault vylepšil ZOE s lepším dojazdom, výkonom a nabíjacimi možnosťami, spolu s ďalšími zmenami.

nové Zoe

Ako predchádzajúci ZOE, no lepší

Predchádzajúca verzia Renault ZOE, známa ako ZOE Z.E. 40, bola vydaná v roku 2016. Auto sa v Európe predávalo ako teplé rožky, kedy sa ho predalo vyše 250-tisíc kusov. Popularita auta rástla rýchlo, kedy mnoho rokov vykazovalo 50 % rast v predajoch z roka na rok.

ZOE sa eventuálne stalo najlepšie predávajúcim elektrickým autom na mnohých trhoch, až kým sa minulý rok nepredstavila Tesla Model 3. No i potom, čo prišiel na trh Model 3 si ZOE udržal pôsobivý podieľ na trhu.

Avšak teraz o tri roky neskôr ZOE začína ukazovať svoj vek. Našťastie, Renault vydával aktualizácie, ktoré si ľudia pýtali.

Nové ZOE prichádza s niekoľkými vylepšeniami a aktualizáciami a podarilo sa mu udržať si rovnakú cenu. Na väčšine trhov stojí auto okolo 23-tisíc eur bez batérie (za ktorú môžu zákazníci platiť mesačnú sumu), alebo za 30-tisíc eur s batériou, hoci sa cena mení podľa krajiny.

Veľké aktualizácie nového ZOE zahŕňajú výkonnejší motor, zvýšený dojazd a nové CCS nabíjanie.

nové Zoe

Nový motor ZOE

Motor sa zvýšil z 80 kW na 100 kW, hoci pri jazde bolo možné vidieť výkon 106 až 110 kW pri stlačení pedála na podlahe. Výkon nie je ohromujúci, no stačí na vykúzlenie úsmevu. Počas jazdy nebol nikdy pocit nedostatku výkonu a autá sa dali jednoducho predbiehať.

Má výkon ako Model 3? Nie, nemá. Je to však veľké vylepšenie oproti predchádzajúcemu ZOE a zdá sa, že má výkon, ktoré auto potrebuje.

nové Zoe

Väčšia batéria

Vďaka novej 52 kWh batérii, ktorá je vylepšením oproti predchádzajúcej 41 kWh batérii sa dojazd zvýšil na 395 km.

Väčšia batéria zaberá rovnaký priestor ako predchádzajúca batéria. Namiesto zväčšenia má batéria optimalizovanú architektúru na uskladnenie viac článkov, ako aj menšie množstvo chemickej optimalizácie spolu s o niečo hustejšími energetickými článkami.

Batéria je stále chladená vzduchom, no nemá pasívne vzdušné chladenie ako Nissan Leaf. Nový Zoe využíva systém klimatizácie na fúkanie studeného vzduchu ponad batériu a vysávanie tepla. Väčšia batéria taktiež znamená menšie zaťaženie batérie v porovnaní s predchádzajúcou menšou batériou počas každodenných jazdných scenárov.

nové Zoe

Nové CCS nabíjanie

S novou, väčšou batériou tento rok prichádza nové nabíjanie vo forme CCS (kombinovaný nabíjací systém). AC nabíjanie má stále pôsobivých 22 kWh, zatiaľ čo autu bol darovaný 50 kW DC nabíjací systém.

Toto je pravdepodobne jediná oblasť, kde by bolo dobré vidieť od Renaultu viac. S viacerými autami, ktoré zvládnu 100 kW nabíjanie je trochu škoda vidieť iba 50 kW pri ZOE.

Treba však poznamenať, že 50 kW je pre väčšinu ľudí stále dostatočných. Počet ľudí, ktorí sa spoliehajú na každodenné DC nabíjanie je malý. Väčšina ľudí nabíja elektromobily doma, alebo využíva verejné 22 kW nabíjanie. Napr. Model 3 má iba polovičné, 11 kW AC nabíjanie v porovnaní so Zoe.

Pri pomyslení, že nové Zoe je mestské auto je dojazd 120 km nabitý za hodinu na 22 kW verejnej nabíjacej stanici je celkom pôsobivý. Dokonca i ľudom žijúcim v byte by malo stačiť nabíjanie v práci, alebo pri nákupnom centre.

nové Zoe

Ďalšie úpravy vzhľadu a pocitu z jazdy

Nový Zoe taktiež získal niekoľko estetických vylepšení. Exteriér má novú prednú fasádu automobila. Preč je milý, okrúhly vzhľad predchádzajúceho Zoe. Cieľom spoločnosti bol redizajn Zoe pre mužnejší vzhľad. To sa Renaultu podarilo.

Nový Zoe taktiež získal 100 % LED osvetlenie. Predné hmlovky sú dokonca efektívne aj pri zatáčaní. A predovšetkým sa vydarili zadné svetlá. Zadná smerovka je pás v strede zadného svetla a animovaným spôsobom sa rozsvieti z jednej strany na druhú a ukazuje smer zákruty.

Interiér má tiež niekoľko zaujímavých nových zmien. V prednej časti je nový centrálny displej, dostupný v 7-palcovej a 9,3-palcovej obrazovke. GPS navigácia vyzerá v celej obrazovke skvelo, no môžete ju mať aj na polovicu a mať stále prístup k informáciam a ovládaniu na spodnej časti obrazovky.

Prístrojová skupina získala nádhernú novú 10-palcovú obrazovku, ktorá je plne upraviteľná na zobrazenie navigácie, dát, efektívnosti energie a ďalších voliteľných obrazoviek. Dokonca aj čalúnenie získalo zaujímavé vylepšenie, kedy má recyklované materiály, ktoré sú zahrnuté vo výrobe. Zrecyklované čalúneine využíva pásy zo starých áut a ďalšie automobilové textily, čo vyústilo v prekvapujúco mäkkej a pohodlnej tkanine.

Celkové zhrnutie

Nové Zoe je neuveriteľne efektívne auto, ktoré ma dostatok dojazdu pre priemerného šoféra a dostatok energie pre akúkoľvek situácie. Z jeho výkonu vám sánka nespadne, no má všetko, čo potrebuje. Auto by sa dalo nazvať perfektným, ak by malo 100 kW DC nabíjanie, no 50 Kw je stále slušné.

Kokpit dodáva všetko, čo treba v rámci ovládania, pohodlia a upraviteľnosti, dokonca i prekonáva očakávania pre auto v takejto cene.

Renault prišiel na trh s vysokými očakávaniami od verejnosti na základe predchádzajúcej popularity ZOE. Myslíme si, že splnil, alebo dokonca prekonal očakávania v takmer každej kategórii. Nové Zoe by malo byť konkurencieshopné ešte niekoľko ďalších rokov. A možno sa nakoniec dočká 100 kW nabíjania, ktoré si ľudia vyžadujú.

nové Zoe

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here