Tento rok je pre európske automobilky kritickým rokom, kedy sa snažia splniť náročnejšie nariadenia pre emisie CO2. Sme teda zvedaví, čo predstavia na autosalóne v Ženeve, ktorý sa začne 3. marca.

Elektromobily v Ženeve poskytujú prehľad o tom, čo sa deje na európskych cestách. Zatiaľ však očakávame iba štyri pozoruhodné predstavenia čistých elektromobilov – vrátane návratu Fiat 500e a prvého čínskeho elektromobile predávaného v Európe.

Fiat 500e novej generácie

Na tohtoročnom autosalóne v Ženeve debutuje nový model Fiat 500e. Očakáva sa, že nový elektrický 500 bude sedieť na novej, na zákazku vyrobenej platforme elektrických vozidiel, ktorú by mohli zdieľať s ostatnými malými Fiat EV. Špecifikácie budú zverejnené na výstave, ale správy naznačujú, že bude mať dojazd asi 125 míľ (201 km).

Na webe sa nájdu snímky zobrazujúce prepracovanú palubnú dosku s väčšou infotainmentovou obrazovkou a voličom otočných prevodov. Nový Fiat 500e bude súťažiť s obľúbenými modelmi Honda E, ktoré debutovali minulý rok v Ženeve.

Fiat 500e signalizuje začiatok nového úsilia FCA EV. V roku 2019 spoločnosť Fiat uviedla, že investuje takmer 800 miliónov dolárov do nových 500e vrátane novej výrobnej linky v talianskom Mirafiori. Fiat vyrobí ročne 80 000 kusov 500e, počnúc druhým štvrťrokom 2020.

Šéf Fiat Olivier Francois, ktorý pripustil, že nový 500e bol čiastočne motivovaný nariadeniami o CO2, povedal Autocar:

„Je to veľké vyhlásenie, ktoré začína s našou elektrickou cestou s 500e. Robíme to s týmto autom z dôvodu stanovenia ceny. Je zrejmé, že nemôžeme predávať elektrický 500 za rovnakú vstupnú cenu ako dnešný 500, ale je jasné, že viac ako polovica z našich zákazníkov dnes nekupuje modely základnej úrovne. V skutočnosti je pre nich dnes cena za 24 000 eur normálna. 

Ak sa pozriete na iné elektromobily, ceny sa pohybujú okolo 32 000 eur. Skok z 24 000 na 32 000 nie je ani tak veľký, najmä ak beriete do úvahy štátne dotácie na elektrické vozidlá.“

V Ženeve sa tiež očakáva, že FCA predstaví úplne elektrickú verziu modelu Maserati Alfieri. Tento model bol prvýkrát ohlásený ešte v roku 2014.

Aiways U5

Čínska automobilka Aiways ukáže, čo by mohlo byť prvým čínskym vyrobeným elektromobilom v Európe. Spoločnosť odhalí výrobnú verziu svojho U5 SUV, ktoré by malo byť na predaj v apríli. Je k dispozícii iba v prenájme, za 400 eur mesačne.

Alexander Klose, zahraničný riaditeľ Aiways, povedal spoločnosti Autocar, že U5 bude konkurovať EV od Audi a Mercedes, ale za polovičnú cenu. U5 je o veľkosti Audi Q5.

Model U5 použije batériu s výkonom 65 kWh na dodanie vzdialenosti 313 míľ (503 km) podľa cyklu NEDC. Jeho pohonná jednotka je skromných 190 konských síl. Objem výroby bude spočiatku nízky – asi 2 000 kusov, ale vedúci pracovníci uviedli, že v roku 2021 to zvýšia na 50 000 kusov.

Aiways tiež predstaví koncepčnú verziu svojho ďalšieho EV, modelu U6.

Renault Twingo ZE

52 kWh Renault Zoe je jedným z najpopulárnejších európskych elektromobilov. V Ženeve predstaví Renault nový elektrický stabilizátor, zmenšené mestské auto Twingo s krátkym dosahom. Auto segmentu A sa neočakávalo až do roku 2022, ale Renault údajne posunul svoje uvedenie do tohto roku.

Twingo bolo prvýkrát predstavené v roku 1992. Elektrická verzia bude mať symbol ZE (alebo Zero Emissions). Zdroje médií naznačujú, že bude zdieľať rovnakú platformu ako 17,6 kWh Smart EQ ForFour. Dosah by mohol byť okolo 90 kilometrov – čo nie je veľa, ale stále je to v súlade s európskou triedou elektrických mestských automobilov. Výkon je 80 koní.

Špecifikácie nie sú pôsobivé, ale dúfajme, že cena Twingo ZE sa bude predávať.

Produkčná verzia Škoda Enyaq

Ako sme včera napísali, Škoda predstavila svoj prvý nový účelový EV na meno „Enyaq“. Využíva platformu MEB skupiny Volkswagen, ktorá tiež podporuje elektrický SUV ID Crozz, ktorý sa začne predávať koncom tohto roka.

Škoda predstavila Enyaq ako koncept Vision iV predstaveným na minuloročnej ženevskej výstave. Teraz sa vracia vo výrobnej podobe.

Je poháňaný dvoma elektrickými motormi s výkonom 302 koní s odhadovaným dosahom WLTP 310 míľ (500 km) s 83-kWh batériou. Tieto špecifikácie zodpovedajú VW ID Crozz.

Očakáva sa, že Škoda ponúkne Enyaq s tromi veľkosťami batérií. A budú tu dva štýly karosérie, počínajúc pomerne boxy a praktickým SUV. Tento variant sa v Európe začne predávať koncom tohto roka a kupé príde v roku 2021.

Keď príde Enyaq, bude súťažiť v Európe so svojim súrodencom platformy MEB, hatchbackom Volkswagen ID 3. Do roku 2025 plánuje Škoda vyrobiť päť elektrických modelov v rôznych segmentoch, počnúc Enyaq.

Okrem štyroch modelov opísaných v tomto článku budú k dispozícii nové hybridné plug-iny, najmä od spoločnosti Mercedes-Benz, a rôzne elektrické superšportiaky a koncepty mobility.

Úplný zoznam elektromobilov na Ženevskej výstave do roku 2020 ešte nebol odhalený. Doteraz to však vyzerá, že minuloročná šou – s debutmi Audi e-Tron, Honda E a Kia Imagine – mala trochu pôsobivejšiu elektrickú zostavu.

To znamená, že správa, že FCA (ktorá sa teraz spojí s PSA) predstavuje novú elektrickú platformu, je pozitívnym znamením. Ženevské ukážky napriek tomu vyzerajú sklamaním, berúc do úvahy naliehavú potrebu automobilov s nulovými emisiami v EÚ.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here