Volvo potvrdilo oficiálnu cenu Polestar 2 v Európe, ktorý bude konkurenciou pre Tesla Model 3. Medzi oznámené trhy patrí Nórsko, Švédsko, Nemecko, Veľká Británia, Holandsko a Belgicko.

Cena na každom trhu je 59-tisíc eur, alebo ekvivalent v mene danej krajiny. Nórsko má lepšiu cenu – 469-tisíc nórskych korún, čo v prepočte vychádza na 46-tisíc eur, rovnako ako Veľká Británia, s cenou 49,9-tisíc libier, čo v prepočte vychádza na 56-tisíc eur.

Cena Polestar 2 zahŕňa DPH a tri roky rutinného servisu a údržby vo všetkých krajinách. Všetky možnosti áut sú na pohon všetkých kolies. Tesla Model 3 s dlhým dojazdom a pohonom na všetky kolesá sa predáva za podobné ceny, v závislosti od krajiny. Ceny sa významne odlišujú iba v Nemecku a vo Veľkej Británii, o približne 3 až 8-tisíc eur.

Obe vozidlá sú si podobné vo viacerých vlastnostiach. Polestar 2 má 78 kWh batériu, podobnú ako má Model 3. Polestar 2 má výkon 300 kW, opäť podobný s Modelom 3, ktorý má 311 kW.

Zatiaľ ešte nepoznáme dojazd Polestar 2, no bude pravdepodobne porovnateľný, alebo kratší ako Model 3, pri zohľadnení efektívnosti Tesly. Polestar 2 je taktiež schopný iba 150 kW DC nabíjania, čo je pomalšie ako 250 kW pre Model 3 (hoci takúto úroveň dokáže dodať iba niekoľko nabíjačiek).

Podobnosti tu nekončia. Volvo má funkcie aktívnej asistencie jazdy, veľkú panoramatickú strechu, možnosť používať smartfón ako kľúč a unikátne používateľské rozhranie, ktoré vyvinul Google. Toto by malo ponúkať lepšiu skúsenosť ako akékoľvek iné používateľské rozhranie dostupné na trhu.

Volvo dokonca predáva autá priamo online, s iba niekoľkými kamennými predajňami otvorenými v mestských nákupných centrách, ako než u dealerov, čo je podobné obchodnému modelu Tesly.

Hoci cena Polestar 2 ešte nebola oficiálne stanovená pre USA a Čínu, spoločnosť očakáva, že sa bude predávať za približne 63-tisíc dolárov, resp. 460-tisíc čínskych yuanov, teda za podobnú cenu ako v Európe.

Polestar v súčasnosti prijíma rezervácie na svojej webstránke a auto má vojsť do produkcie nasledujúci rok a začať dodávané v júni.

Hoci porovnávame elektromobily medzi sebou, v brandži je bežné, že každé nové elektrické auto sa považuje za „Tesla-killer“, kedy sa porovnáva iba s modelmi od Tesly, ako než s oveľa väčším benzínovým trhom.

Dôvod, prečo neporovnávame elektromobily s autami na spaľovací pohon je ten, pretože si myslíme, že elektromobily sú vo väčšine prípadov lepšia možnosť. Toto je ďalší príklad, kedy vlastnosti Polestar 2 sú očividne porovnávané priamo s Modelom 3, hoci by sa mali porovnávať taktiež s BMW 3. rady, Audi, Mercedes atď.

Elektromobily by sa nemali porovnávať jeden s druhým, mali by sa porovnávať a konkurovať oveľa väčšiemu trhu s autami so spaľovacím motorom. Tu môžu jednoducho ukázať, ako sú lepšou voľbou.

No vzhľadom na vlastnosti a cenu Model 3, cena Polestar 2 je rozhodne útok na Teslu. S cenami, ktoré sú podobné ako má Tesla v každej krajine Volvo jednoznačne pozná svoj cieľ.

Toto je pravdepodobne dobrá vec pre elektromobily ako také. Veľa ľudí sa zdržuje od kúpy elektromobilu, pretože neveria startupu, alebo veria značke ako je Volvo, ktoré tu je už nejaký ten čas. Po prípade sa im ešte nepáči, že na trhu nie je veľa možností. Polestar 2 môže dať ľuďom niečo, čo je ako Tesla, no nie úplne Tesla, aby si užili vlastníctvo elektromobilov.

Takže hoci je auto očividne určené na rovnaký trh ako Tesla, Volvo snáď považuje iné automobilky za svoju konkurenciu taktiež. Tak, či onak, sme veľmi zvedavý na toto auto a tešíme sa, až si ho pozrieme zblízka.

Polestar 2

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografie: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here