Doslovné a veľmi dobre zvolené pomenovanie Polestar (polárka). Od novej automobilky Volva a Geely a ich premiérového modelu Polestar 1 sú vysoké očakávania. Zaujíma vás ako dopadlo? Veľmi dobre.

Polestar 1

Na ceste ich veľa nenájdete, každý rok sa ich vyrobí iba 500. A nestretnete ich ani na nabíjacích staniciach. Na rozdiel od ďalších modelov Polestar 1 je plug-in hybrid, ktorý nepotrebuje byť zapojený do siete.

Polestar 1

Polestar 1 má dlhý zoznam „prvý a jediný“. Bude to prvý a jediný model Polestar so spaľovacím motorom. Prvý a jediný Polestar s dvomi dverami (Polestar 2 je sedan/hatchback a Polestar 3 má byť SUV). Polestar 1 bude taktiež prvý a jediný model Polestar, ktorý zdieľa 50 % súčiastok s Volvo. Nasledujúce modely budú zdieľať menej súčiastok.

Polestar 1

Čo máme pod kapotou

Dva elektromotory, ktoré pomáhajú poháňať Polestar 1 sú umiestnené na zadnej náprave. Inžinieri u Polestar využili elektrické motory s výkonom 113 koní, ktoré poháňajú elektrický dojazd 69 míľ (111 km).

Polestar 1

Motory sú poháňané 400-voltovou, 34 kWh lítium-iónovou batériou, ktorú dodáva LG Chem. Je uložená v prednom kufri. Celkovo je batéria asi 3x väčšia ako bežné batérie v plug-in hybrid Volvách.

Polestar 1

Práca na Polestar 1 začala v roku 2015, pričom najviac času zabrala práca na systéme krútiaceho momentu. Založiť novú značku a mať prvé auto na ceste za 4 roky nie je iba rýchle. Je to aj nezvyčajné. Podobne sa dá popísať aj pocit z jazdy.

Polestar 1

Hoci je Polestar 1 úplne nová značka a zdieľa „iba 50 %“ súčiastok z Volva, je bez pochýb príbuzné so svojim rodičom. Polestar 1 je na platforme, ktorá je zdieľaná s Volvo S90. Platforma je adaptovaná pre použitie v dvojdverovom kupé.

Luxus zvonka, šetrenie zvnútra

Karoséria vozidla je takmer celá z nerezavej ocele (iba nárazníky sú plastové) s prekrásnym tvarom, za ktorým sa otáčajú hlavy. Interiér? Pravý opak. Ako z 50-tisíc eurového sedana, kompletné s funkciami, hoci nie najmodernejšími, s dotykovou obrazovkou Volvo Sensus a rovnakým systémom menu.

Polestar 1

Podobne je na tom aj prevodovka, ktorá je rovnaká ako v ďalších vozidlách Volvo. Niežeby to bolo frustrujúce, no treba poznamenať, že za cenu 155-tisíc dolárov (140-tisíc eur) má človek auto, ktoré má toho dosť spoločného s modelmi, ktoré stoja 3x menej.

Polestar 1

Jazdí perfektne

Jazda je však nezameniteľná. Turbom preplňovaný 2-litrový motor s predným pohonom má osemmiestnu automatickú prevodovku, ktorá je kompetentná. Zadné kolesá, ktoré sú poháňané iba dvoma elektromotormi, nikdy nespia. Polestar 1 ponúka štyri jazdné režimy – Pure (kompletne elektrický) hybridný, Power (viac výkonu pre zadné kolesá) a pohon na všetky kolesá.

Polestar 1

Zatiaľ čo krútiaci moment získa veľa chvály, auto bude vďačiť svojmu úspechu za zavesenie. Podvozok je pevný a tuhý, so sebavedomou jazdou, ktorá by mohla byť ľahko neochvejná, keby tlmiče nepotlačili niektoré z nedostatkov cesty. V zákrutách sa drží perfektne a je konkurencieschopné najlepším vozidlám vo svojej triede.

Hlavným problémom je, že predstavuje spojenie dvoch rozdielnych áut do jedného. Je to vozidlo, ktoré bude ťažiť hlavne zo svojho športového výkonu. Kompromituje to však s motorom vpredu a požičaným interiérom.

Verdikt? Zistíme

Luxusná karoséria a zadná náprava sa pokúsi uspieť na trhu s interiérom za 50-tisíc eur. Polestar 1 ukazuje, že výkonné značky preferujú elektrický pohon nielen kvôli svojej akcelerácii. Akcelerácia na rovnej ceste? To už máme. Rovnaký výkon v zákrutách? V tom je Polestar 1 medzi prvými.

Polestar 1
Zdroj: greencarreports.com. Zdroj fotografií: greencarreports.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here